HABER

Çağdaş müzik etkinlikleri

28.01.2019


Paylaş:

Klasik müziğin yeni akımlarına meraklı olan Ankaralılar Şubat ayının ilk haftasında heyecan verici etkinliklere tanık olacak.

Çağımızın önde gelen viyolacılarından Garth Knox Ankara'da

Ligeti, Schnittke, Berio, Kurtag, Stockhausen, Cage ve Lachenmann gibi yirminci yüzyıl müzik dilini yaratan öncü bestecilerle yoğun biçimde çalışmış, iz bırakan ilk seslendirmelere imza atan, uzun yıllar efsanevi Arditti Quartet’te yer almış ve halen Londra’daki Royal College of Music’te konuk profesör olarak görev yapmakta olan Garth Knox Ankara'da...

Son dönemlerde kendisini yaylı çalgılar pedagojisine ve bu çalgıların ufkunun geliştirilmesine adayan, bu doğrultuda eserler veren Knox, geçen yıl yayınladığı Violin Spaces isimli keman etütlerini ise Hollandalı kemancı Diamanda La Berge Dramm'a ithaf etmişti. 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bestecilik Bölümü ile oda müziği kültürüne ve genç bestecilerin yetişmesine önemli katkılarda bulunmuş olan Klasik Keyifler Derneği iş birliğiyle gerçekleşecek olan konser, 4 Şubat tarihinde, Evliyagil Müzesinde gerçekleşecek.

Konserde Knox’un Satellites isimli eserini seslendirmek üzere Klasik Keyifler’in kurucusu kemancı Ellen Jewett ve sanat yönetmenlerinden viyolonselci Gökhan Bağcı da Knox ve Dramm ile birlikte sahnede yer alacak...

Knox’un bir başka eseri Nothing But the Truth için ise Knox ve Dramm’ın yanında bu kez Türkiye’nin önemli genç müzisyenleri Kerem Tuncer, Dinç Nayan, Yiğit Vural ve İdil Bursa olacak.  

Klasik Keyifler'in Evliyagil Müzesi sezon programında yer alan konser serisinin sonuncu etkinliği olan bu konserden önce, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde besteciler, kemancılar ve viyolacılarla atölye çalışmaları, izleyicilere açık provalar gerçekleşecek ve yaylı çalgılar teknikleri üzerine bir de seminer verilecek.

Etkinlikler halka açık ve ücretsiz...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20