HABER

Yurtdışında müzik okullarında burs imkanları

07.02.2019


Paylaş:

Merhaba,

Bildiğiniz üzere ülkemizden çok sayıda öğrenci yurtdışına müzik ve diğer alanlarda okumaya gitmektedir. Öğrencilerden bir kısmı sponsorluk veya Türkiye’de olan burs olanaklarından faydalandığı gibi, bir kısmı ise yurtdışında gittikleri okullarda bu başvurularını yaparak, bazı durumlarda sadece okul parası, okul ve yurt ücreti veya sadece okul ücretinin bir kısmı gibi burs imkanları bulmaktadır.  

Büyük üniversiteler daha fazla imkan sunabilirken, ufak okullarda bu imkanlar daha kısıtlı olabiliyor. Konservatuvar öğrencilik yıllarında bende bu hayallerle beraber yaşıyorken bir yandan İsviçre’den Amerika’nın bir çok okulunu araştırıyordum ve sonrasında Doç. Dr. Selim Giray’ın Türkiye’deki tüm konservatuvarlara gönderdiği bilgilendirici burs imkanları yazısını okuyup başvurular yapıp Pittsburg State University’den tam burs ve maaş imkanına sahip olmuştum ve doktora sürecimde de Florida State University’de bu imkanlar devam ederek eğitim hayatımı orada tamamladım.  

Bir işçi çocuğu olarak bu imkanlara ulaşmak büyük nimetti ve diğer türlü okumak imkansızdı. Yıllık ücretlerin 20 – 50 bin dolarlar olduğu okullarda bir dönem bile okumak Türkiye’de ne büyük zorluktur bir çoğumuz farkındadır.  

Türkiye’ye geldikten sonra yurtdışında okumak hayalinde olan öğrencilere yardımcı olmak istedim ama bu konuda kimsenin ilgisini olmadığını farkettim. Oysaki ne büyük nimettir, dünyanın önemli şefleri, hocaları, solistleri ile beraber çalışmak. Anlam veremedim bu ilgisizliğe. Bu konuda Klasik Batı Müziği dergisi olan Andante ile tekrar iletişime geçtim ve umarım daha fazla öğrenci bu uluslararası deneyime sahip olabilir diye elimden geleni yapmak istedim. Geçtiğimiz günlerde University of Montevello (Amerika) Müzik Departmanında öğretim görevlisi olan, öğrencilik yıllarından arkadaşım, Eun-Hee Park uluslararası öğrencilerin üniversite seviyesinde piyano bölümünde okumak için başvurabilecekleri müthiş bir burs haberini bana iletti.   
    

Öğrencilerin yapmaları gereken video veya ses kayıtlarını sadece kendisine göndermeleri olduğunu söyledi. Bu konuda yardımcı olmak isterim öğrencilere.      Amerika’da okumak için müzikal açıdan tüm yeterliliklere sahip olunması gerekti gibi, bir de iyi bir TOEFL puanı istenmektedir.  

Daha detaylı bilgi için okul adresi: https://www.montevallo.edu/academics/colleges/college-of-fine-arts/departments/music/  

Eun – Hee – Park e-mail: epark2@montevallo.edu  

Benimle iletişime geçmek için: ermanviolin@gmail.com e-mail adresine yazabilirsiniz.  

Herkese başarılar dilerim.

Saygı ve Sevgilerimle,  

Dr. Erman Türkili  
Florida State University, DMA
Pittsburg State University, MM
https://www.bskcocuk.com/ 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20