HABER

Bornova Kültür Merkezi

25.02.2019


Paylaş:

Temelleri 24 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atılan, yapım çalışmaları ise üç yıl kadar önce hız kazanan Bornova Kültür Merkezi hizmete girdi. Yeni kültür merkezinin opera salonuna İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin kurucusu tenor-rejisör Necdet Aydın'ın adı verildi.  

Resmi açılış 17 Mart 2019'da  

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu, solistleri ve Devlet Çoksesli Korosu'nun şef Rengim Gökmen idaresinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması beklenen resmi açılış töreninde bir konser verecekler.  

Necdet Aydın Opera Salonu'nda ise 3-4 Mart tarihlerinde Troya sahnede olacak!  

İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü'nün yer aldı Bornova Kültür Merkezi'nde, 740 koltuk kapasiteli Necdet Aydın Opera Sahnesi ve 380 koltuk kapasiteli Bozkurt Kurunç Tiyarto Sahnesi, iki katlı bir kafeterya, kitapçılar, 18 ayrı kulis odası, idari bölümler ve 150 araç kapasiteli bir otopark bulunuyor.    


Necdet Aydın (1931-2013) hakkında  

İstanbul’da doğan Necdet Aydın 1956 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Yüksek Bölümünden mezun olduktan sonra solist sanatçı (tenor) olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne katıldı. Sahne sanatçılığının yanı sıra Max Meinecke ve Saadet İkesus Altan ile opera analiz çalışmaları yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bursuyla bir yıl süresince Roma Academia Arte Dramatica’da tiyatro yönetmenliği eğitimi gördü, ardından Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Avusturya ve Polonya’da opera sanatı üzerine araştırmalar yaptı.

 

1982’de İzmir Devlet Opera ve Balesi'ni kurmak üzere görevlendirilen Aydın, 1989 yılına kadar bu görevi sürdürdü. İzmir’de opera ve balenin sevilen bir sanat olmasını sağladı. Kendisine verilen Opera rejisörü unvanı ile Ankara ve İzmir Devlet operalarında otuzu aşkın operayı sahneye koydu. Sahnelediği eserlerde kendine özgü yorumları ve kullandığı modern yöntemlerle ülkemizde opera rejisi alanına yeni bir bakış açısı getirdi.  

Sanatçılığının yanı sıra opera eğitimine de önem veren Necdet Aydın, 1969 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Yüksek Bölümü’ne yönetmen olarak atandı, 1978’de Ankara Devlet Konservatuvarı Sanatkâr Değerlendirme Kurulunca “Devlet Konservatuvarı Sanatçısı” unvanına layık bulundu. 1978 ile 1980 yılları arasında aynı kurumda Opera Bölüm Başkanlığı görevini üstlendi. Bu görevleri sırasında sayısız başarılı sanatçının yetişmesine katkıda bulundu.  Kuruculuğunu, yöneticiliğini ve öğretim üyeliğini üstlendiği Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Karşıyaka Konservatuvarı'nda Opera Ana Sanat Dalı Başkanlığı ile Konservatuvar Yönetim Kurulu üyeliği yapan Necdet Aydın, emekliliğine kadar bu okullarda mimik, diksiyon, rol ve müzikli opera sahne dersleri vermeye devam etmiştir.  Necdet Aydın halka çok sesli müziği ve operayı tanıtmak ve sevdirmek amacıyla kurduğu “Gezici Opera” ile Doğu ve Orta Anadolu ile Karadeniz ve Ege bölgelerine turneler düzenledi, köylerde eserleri Türk karakterleri olarak yerel kostümlerle sahneledi. Kendisi de “Modern meddah” tarzında yorumlayarak bütün rolleri tek başına oynadığı eserler sundu. Ek olarak Ankara ve İstanbul’da konservatuvar öğrencileriyle birlikte çevre il ve ilçe okullarında “Operalardan Sahneler” adlı eğitici programlar yaptı. TRT Ankara ve İzmir televizyonlarına uzun yıllar çok sayıda opera ve müzik programları hazırladı.  Necdet Aydın aynı zamanda 1985 yılında kurulan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın kurulmasında fikir babası olarak rol oynamış, vakfın kurucu üyelerinden biri olmuştur.  


Necdet Aydın Sahne Ödülü  

İzmir Ulusal Genç Solist Yarışması'nda 2015 yılından bu yana, operada şanın yanı sıra sahne yorumunun da gerekli olduğunu vurgulamak, bir sahne sanatı olan operada inandırıcılığı ve duygusal etkiyi sağlamak için oyun yönünün önemini gündeme getirmek amacıyla, Üniversite ve Genç Profesyonel Kategorilerinde Necdet Aydın Sahne Ödülü verilmektedir.  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20