HABER

AÜDK üflemelilerinden bir prömiyer

07.03.2019


Paylaş:

22 Şubat akşamı Eskişehir bir ilke daha imza attı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrenci Orkestrası üflemelileri, şef Doç. Erdem Çöloğlu eşliğinde Stravinsky’nin Piyano ve Üflemeliler İçin Konçerto’sunun Eskişehir’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda ilk kez seslendirilen eserin solisti piyanist Seda Hancı idi. Hancı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doç. Lilian Tonella Tüzün’le yürüttüğü piyano çalışmalarının ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Hülya Tarcan’la piyano, Ahmet Altınel’le kompozisyon dallarında lisans eğitimi aldı. 2016’da Kompozisyon bölümünden mezun olan Hancı, hâlen Prof. Hülya Tarcan’la piyano dalında Sanatta Yeterlik eğitimine devam ediyor ve piyano ve solfej dersleri veriyor.


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümü mezunu olan şef Doç. Erdem Çöloğlu ise yüksek lisans ve doktora eğitimini aynı okulun Müzikoloji bölümünde tamamladı. Şeflik kariyerine Eskişehir Belediye Senfoni Orkestası’nın kuruluşunda orkestra şefi olarak görev almasıyla başladı ve yurt içinde ve yurt dışında çeşitli koro ve orkestraları yönetti. 2015 yılında Eskişehir’e yerleşerek hem akademisyen hem de şef olarak çalışmalarına devam etti. Cesur program seçimleriyle gündeme gelen Çöloğlu, aynı konserde A. Schönberg’in 
Pierrot Lunaire’den bölümler, H. Villa-Lobos’un Mistik Altılı, L. Berio’nun Folk Songsgibi eserlerini konservatuvar öğrencileriyle çalıştı ve yönetti. Anadolu Üniversitesi, gerek Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası (AÜDK) gerekse Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası (ASO) ile; solistleriyle, şefleriyle ve ilerici program seçimleriyle başarılı konserler vermeye devam ediyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20