HABER

Brüksel'de genç kemancılarımıza ödül yağdı

12.03.2019


Paylaş:

7-10 Mart 2019 tarihleri arasında Belçikalı ünlü kemancı Arthur Grumiaux (1921-1986) adına Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nda 12.’si düzenlenen Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması’nda Naz İrem Türkmen (12) B kategorisinde birinci oldu.

A kategorisinde yarışan Türk kemancılar Defne Güngör (9) ve Nil İpek Şabi (10) ise üçüncülüğü paylaştılar.  

2008 yılında Bravo adıyla start alan Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması son üç yılda Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nın desteğiyle prestijli bir yarışma haline geldi. Yarışmaya bu yıl 29 farklı ulustan toplam 70 genç kemancı katılmaya hak kazandı. Yarışmada genç kemancılar A (10 yaş altı), B (11-13 yaş), C (14-17 yaş) ve D (18-21 yaş) olmak üzere dört farklı kategoride yarıştılar. 12. Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışmasına A kategorisinde 18, B kategorisinde 20, C kategorisinde 14, D kategorisinde 18 olmak üzere toplam 70 genç kemancı katıldı.


Naz İrem Türkmen


Defne Güngör


Nil İpek ŞabiYarışmanın ilk üç gününde her kategoride eleme yarışmaları düzenlendi. Finalistler ise 10 Mart tarihinde hünerlerini gösterme şanslarını elde ettiler. Yarışmanın uluslararası jüri üyeleri Dora Schwarzberg (Avusturya), George Tudorache (Romanya), Tetiana Le Menestrel (Fransa), Roman Fedchuk (Çek Cumhuriyeti), Shirly Laub (Belçika), Muhammedjan Turdiev (Türkiye) ve Igor Tkatchouk (Belçika)’dan oluşuyor.  

Yarışmaya A kategorisinde katılan Defne Güngör ilk günkü elemede zorunlu olan Bohm’a ait Giriş ve Polonaise, Mazas’a ait Etude Nr.40, finalde ise Sarasate ve Faust Fantasy, Nil İpek Şabi ise Bohm’a ait Giriş ve Polonaise, Wieniawski’ye ait Caprice Nr.4 Op.18 ve finalde ise Wieniawski’ye ait Mazurka Obertass ve Mozart-Kreisler’e ait Rondo from Haffner Serenade eserlerini icra ettiler.  

B kategorisinde yarışan Naz İrem Türkmen ise ilk gün elemelerinde Vieuxtemps’a ait Tarentella ve Paganini’ye ait Caprice Nr.2 Op.18 adlı eserleri, finalde ise Sarasate’ye ait Zigeunerweisen ve Kreisler'e ait Recitativo ve Scherzo adlı eserleri icra etti.


Her iki günde de uluslararası jüri üyelerinin ve izleyicilerin büyük beğenisini toplayan Naz İrem Türkmen haklı olarak birinciliği elde etti. Türkmen birinciliği Romanya-ABD vatandaşı olan Bianca Ciubancan (13) ile paylaştı. Genç sanatçı, 2017 yılında A kategorisinde yarıştığı Uluslararası Grumiaux Genç Kemancılar Yarışması’nda ise üçüncülüğü elde etmişti.


Remzi Kabadayı

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20