HABER

Verda Erman Anısına

12.03.2019


Paylaş:

2104 yılında Paris’te vefat eden Devlet Sanatçısı Verda Erman’ın Brahms, Schubert, Chopin, Mendelssohn, Bach / Saint –Saens eserlerinden oluşan 2 CD’lik albümü Lila Müzik etiketiyle yayınlandı.  

Verda Erman Anısına başlıklı albüm, sanatçının üstün yorum gücü, büyük keşfetme arzusu ve tüm sanatları müziğine yansıtması ile dinleyicilere özel bir müzik ziyafeti sunuyor.  

Müzisyen bir aileden gelen Verda Erman, 3 yaşında müziğe başladı. Önce notaları öğrendi, 8 yıl bale çalıştı. İlk konserini 9 yaşında Saray Sineması’nda verdi. 12 yaşında “Harika Çocuklar” yasası ile Paris’e gönderildi. Paris Konservatuvarı’nı birincilikle bitirdi. 1963’te Marguerite Long-Jaques Thibaud Uluslararası Piyano Yarışması’nda Paris Kent Ödülü’nü aldı. 1965’te Kanada Uluslararası Piyano Yarışması’nda ikincilik ve New York Edgar Levintritt Uluslararası Yarışması’nda ödüller aldı.

1971’den itibaren dünyanın en önemli salonlarına davet edildi. Rudolf Serkin tarafından Marlboro (Vermont) Festivaline çağrıldı, ünlü şeflerle çaldı. ABD’den Japonya’ya, Arjantin’den İran’a, Afrika’ya pek çok yerde konserler verdi.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Erman, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısıydı. Uluslararası piyano yarışmalarında jüri üyeliği de yapan sanatçı, Güney Amerika turnesi sırasında tanıştığı eşi Rene Zapata ile evlendi ve iki çocuk annesiydi.  

Verda Erman, müziğe yaklaşımı, alçak gönüllülüğü, seyirciyle kurduğu samimi bağ, zengin dünyası, çalışkanlığı ve kendisini sürekli yenilemesi ile müzik dünyasında özel bir yere sahipti. 21 Temmuz 2014’te Paris’teki evinde yaşama veda eden piyanistin, ABD - Tully Hall’da verdiği konserin ardından, bu albümde de yer alan Wanderer Fantezi yorumu için The New York Times şunları yazmıştı:“Verda Erman 1971 yılının Leventritt Yarışma Ödülü’nü paylaşan dört piyanistten biriydi, üstün vasıflara sahip bir müzisyen ve sanatçı olduğu aşikardır. Tully Hall’da verdiği ilk resitalinde gösterdiği üstün başarı da bu nedenle elbette süpriz değil. Erman’ın üstün tuş hakimiyeti onun Schubert’inWanderer Fantaisie’sini adeta bir çocuk oyuncağı gibi çalmasını sağladı. Beethoven’ın Re Minör Sonat’ını da aynı doğallık ve akıcılıkla icra etti. İki Scarlatti Sonatını ise şaşırtıcı bir pürüzsüzlükle adeta bir piyano uçuşuna çevirdi. “  

Verda Erman’ın iki CD’den oluşan bu albümünün yayınlanmasında, ailesi ve sanatçının son öğrencisi piyanist Güray Başol’un büyük desteği oldu. Gözde Oral’ın tasarımıyla yayınlanan albümde, sanatçının vefatından birkaç ay önce Güray Başol’un kendisiyle yaptığı ve Andante Dergisi’nde yayınlanan röportajı ile arkadaşları Ayla Erduran, İdil Biret, Gülsin Onay ve Hüseyin Sermet’in onun hakkında yazdıklarını da okuyabileceksiniz.  
 


Ayla Erduran, İdil Biret, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet ve sevgili arkadaşları Verda Erman’ın kayıtlarını dinledi...  


"Verda Erman’ın bu albümdeki Brahms kayıtlarını heyecanla dinledim. Paganini Çeşitlemeleri’nin göz kamaştırıcı yorumu bana yıllar önce Paris’te verdiği bir konserde kendisinden duymuş olduğum İkinci Saint-SaënsPiyano Konçertosu’nun fevkalade icrasını anımsattı. Teknik mükemmeliyeti, yeteneğin getirdiği rahatlığı ve pırıltılı kişiliğini bu kayıtlarda tekrar buldum."
- İdil Biret  


"Bir müzisyen olarak Verda Erman’ın çalışındaki en büyük hususiyeti şöyle söyleyebilirim: Verda’nın fenomenal tekniğini teknik olarak değil, müzik olarak duyardınız ve piyanodaki harika sesini şarkı söylermişçesine dinlerdiniz. Bu hususiyeti büyük hocam David Oistrakh’ta gördüm. Teknik müzikti ve en güç virtüoz pasajlarını dünyanın en kolay pasajı gibi çalardı. Büyük Verda Erman dünyada her zaman yaşayacak."
- Ayla Erduran  


"Bu kayıtta sevgili Verda Erman’ın pırıl pırıl, şeffaf tuşesi, hiçbir zaman sertleşmeyen dolgun volümlü piyanistliği ve ifade gücü birleşince, ortaya harika bir dinleti çıkıyor. Sadece Türkiye’de değil, Paris ve Avrupa’da sanatseverlerin gönlünde taht kurmuş usta bir sanatçıydı Verda Erman. Kusursuz tekniği, akıcı ve esere sadık yaklaşımıyla bu kayıtlarda bizleri büyülüyor."
- Gülsin Onay  


"Hangi bestecinin hangi eserini icra ederse etsin, kendine has mükemmel ve son derece tabii cümle kurulumu ve akıcılığı, onu tanıyanlar için bir alâmet-i fârika olarak zuhur ediyor ve "İşte bu Verda" diyorsunuz."
- Hüseyin Sermet  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20