HABER

Rumon Gamba idaresinde Bilkent Senfoni Orkestrası

15.03.2019


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 16 Mart tarihinde gerçekleştireceği konseri İngiliz şef Rumon Gamba yönetecek.

Konserin solisti genç kuşak piyanistlerin en aranan isimlerinden Behzod Abduraimov. Sanatçı müzikalitesini, olağanüstü tekniği ve nefes kesici inceliğiyle birleşiyor. Aralarında Los Angeles Filarmoni, Londra Senfoni Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası ve Münih Filarmoni’nin de bulunduğu, dünyanın önde gelen orkestralarıyla, Valery Gergiev, Vladimir Aşkenazi, Manfred Honeck, Lorenzo Viotti, Vasily Petrenko, James Gaffigan, Jakub Hrusa ve Vladimir Jurowski gibi saygın şeflerle çalışıyor.

Abduraimov konserde piyano literatürünün en beğenilen eserlerinden Rahmaninov’un 3. Piyano Konçertosunu (Re minör, Op.30) seslendirecek.

Rumon Gamba yönetimindeki BSO konserin ikinci yarısında Elgar’ın “Op.36, Enigma Çeşitlemeleri”ni sunacak. 1899 yılında tamamlanan Enigma Çeşitlemeleri, St. James Salonu'nda Hans Richter şefliğinde gerçekleştirilen ilk seslendirmenin ardından Elgar'a müthiş bir ün kazandırdı. Bestecinin çağın ilerici müzik akımlarını iyi çalışarak, içselleştirmesinin bir sonucu olan eser, bir tema ve onun 14 ayrı çeşitlemesinden oluşur. İlk çeşitleme eşinin, sonuncu kendisinin, diğerleri arkadaşlarının portresidir. Her bölüm müstakil bir ifadeye sahiptir, buna rağmen tüm diğer bölümlerle ustaca planlanmış bir ton ağı ilişkisiyle bağlantılıdır. Bestecinin bir türlü açıklamaya yanaşmadığı giriş temasının gizemi bu ağın işleyişi ile bağlantılı olabilir. 16 Mart Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 20:00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

BSO Gişesi:0312 290 1775

 

Rumon Gamba

Rumon Gamba, 2008-15 yılları arasında NorrlandsOperan’ın birinci şefi ve müzik direktörü, 2011-15 yıllarında Aalborg Senfoni Orkestrası'nın baş şefi olarak görev yaptı. Ayrıca 2002’den 2010’a kadar İzlanda Senfoni Orkestrası'nın baş şefi ve müzik direktörü olarak çalıştı. Gamba, düzenli olarak BBC orkestralarını yönetti, birkaç kez BBC Proms’a katıldı.

Yeni müziğin savunucularından olan Rumon Gamba, İngiliz Ulusal Operasında Nico Muhly’nin Two Boys yapıtını, BBC Senfoni Orkestrası'yla Brett Dean’in Viyola Konçertosu'nun dünya prömiyerlerini yaptı. NorrlandsOperan ile Poul Ruders’in Dancer in the Dark ve Mark-Anthony Turnage’nin Blood on the Floor ve Scherzoid parçalarının ulusal prömiyerlerini, Queensland Senfoni Orkestrası'yla Sibelius’un 5. Senfonisi'nin özgün versiyonunun Avustralya prömiyerini yönetti. 2016’da Royal Stockholm Orkestraları besteciler haftası kapsamında NorrlandsOperan ve Cape Town Operası Korosu ile Larsson Gothe’nin The African Prophetess eserini yönetti. 2017’de Enescu Festivalinde Sven Helbig ve Rolf Martinsson’un yapıtlarını seslendirdi. Gamba, 2017’de BBC Proms’da BBC’nin siparişi üzerine Michael Gordon tarafından Bang on a Can All-Stars caz topluluğu için bestelenen yapıtı Proms’un Gençlik Topluluğuyla sergiledi. Yakın zamanda Ittai Shapira ile BBC Ulusal Galler Orkestrası'nı ve Lotta Wennäkoski ile Kymi Sinfonietta’yı yönetti.

Rumon Gamba bu sezon Rotterdam Filarmoni, Gothenburg Senfoni, BBC Senfoni ve Filarmoni, Bilbao’daki Musika-Música Festivalinde Sinfónica de Galicia, Oulu Senfoni, Szczecin Filarmoni, WDR Rundfunk gibi orkestraları yönetecek ve Norrlands Orkestrası'nın yıllık gala konserinde yer alacak. Ayrıca Scottish Opera’da Matthew Richardson’un direktörlüğünde sahneye konacak Rigoletto operasını yönetecek.

Rumon Gamba’nın yönettiği opera prodüksiyonları arasında CarmenLa bohèmeOtello ve Candide yer alıyor. Şef, Umeå’nın 2014 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi onuruna La Fura dels Baus ve NorrandsOperan ile açık havada sergilediği Elektra prodüksiyonuyla eleştirmenlerden övgü topladı. Gamba, İzlanda Senfoni Orkestrası'nda çalışırken başlattığı ve genç yetişkinler için hazırladığı gece konserlerine NorrlandsOperan ve Aalborg Symfoniorkester ile devam ediyor. Yalnızca Chandos etiketi için kayıt yapan Gamba’nın projeleri arasında, İzlanda Senfoni Orkestrası'yla D’Indy’nin orkestra yapıtlarını içeren bir dizi yer alıyor. Dizinin ilk albümü Grammy Ödülü'ne aday gösterilmişti. Şefin son albümleri arasında İzlanda Senfoni Orkestrası'yla İsveçli besteci Dag Wirén’in yapıtları ve BBC Ulusal Galler Orkestrası'yla British Tone Poems Vol.1 adlı kaydı yer alıyor.

Royal Academy of Music’de Colin Metters ile çalışan Rumon Gamba, DipRAM alan ilk şeflik öğrencisi oldu. 1998’de Lloyds Bank BBC Genç Müzisyenler Şefler Çalıştayı'nı kazandıktan sonra, BBC Filarmoni'de önce yardımcı daha sonra ortak şef olan Gamba, 2002 yılına kadar bu görevde kaldı. Aynı yıl Royal Academy of Music şefi, müziğe katkılarından dolayı ortak üye olarak kabul etti. 2017’de Gamba Royal Academy of Music üyesi ilan edildi.
Behzod Abduraimov

Behzod Abduraimov, bu sezon Avrupa’da Paris Orkestrası ve Leipzig Gewandhaus ile sahneye çıkacak, Luzerner Sinfonieorchester ile Michael Sanderling yönetiminde Tongyeong Uluslararası Müzik Festivali'ne katılacak, İngiliz Oda Orkestrası'yla konser verecek, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası'yla St. Petersburg ve Barselona’da dinleyiciyle buluşacak. Sanatçı ayrıca Köln Filarmoni ve Festspielhaus Baden-Baden ile konserler verecek, Verbier ve Rheingau festivallerine katılacak.

Abduraimov, yakın zamanda Royal Concertgebouw Orchestra, Philharmonia Orkestrası, BBC Senfoni, hr-Sinfonieorchester, BBC İskoç Senfoni ve Oslo Filarmoni Orkestrası'yla sahneye çıktı. Mayıs 2018’de konuk sanatçı olarak bulunduğu Lucerne Zaubersee Festivalinde Rahmaninof’un 2. Piyano Konçertosu'nu seslendirdi ve oda müziği konserleri verdi. Ayrıca Lucerne ve Kissinger Sommer Festivalleri'nde dinleyiciyle buluştu. Geçtiğimiz sezonda, Amsterdam’da Concertgebouw’da, Londra’da Barbican Hall’de ve Münih’te Prinzregententheater’de resitaller gerçekleştirdi. Sanatçının geçen sezon Truls Mørk’la büyük başarı kazanan turnelerinin ardından, ikili Wigmore Hall ve Washington DC’de resitaller verecek.

Sanatçı Temmuz 2018’de Hollywood Bowl’da Gustavo Dudamel yönetiminde Rahmaninof’un 2. Piyano Konçertosu'nu seslendirdi. Dallas Senfoni Orkestrası'yla Bravo! Vail’de ve Aspen Festivali'nde konserler verdi. Yakın zamanda San Francisco, Atlanta, Houston, Montreal ve Minnesota Senfoni Orkestralarıyla sahneye çıktı, Carnegie Hall’de resital verdi.

Ödüllü albümleri olan Abduraimov’un ilk CD’si hem Choc de Classica hem de Diapason Découverte ödüllerine değer görüldü. Sanatçı, 2014’te Decca Classics etiketiyle çıkardığı albümünde Juraj Valčuha yönetimindeki Sinfonica Nazionale della Rai ile Prokofiev’in 3. Piyano Konçertosu'nu ve Çaykovski’nin 1. Konçertosu'nu seslendirdi. Temmuz  2016’da Gergiev yönetimindeki Münih Filarmoniyle BBC Proms’da sergilediği etkileyici performans, 2018’de DVD olarak yayımlandı.

1990 yılında Özbekistan, Taşkent’te doğan Behzod Abduraimov, piyano çalmaya beş yaşında Taşkent’teki Uspensky Devlet Lisesi'nde Tamara Popovich ile başladı. Sanatçı, Stanislav Loudenitch’in öğrencisi olduğu Park Üniversitesi Uluslararası Müzik Merkezi'nden mezun oldu ve şimdi aynı merkezde konuk sanatçı olarak çalışıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20