HABER

Nisan ayı İş Sanat ile çok renkli

02.04.2019


Paylaş:

İş Sanat’ta bahar, 8 Nisan’da ‘Bu Dünya Böyledir İşte!’ başlıklı Sabahattin Ali hikâye dinletisi ile devam ediyor. 11 Nisan’da ise ünü sınırları aşan Cirque du Soleil’in baş solisti Francesca Gagnon’a yıllarca yine Cirque Du Soleil gösterilerinin müziklerini bestelemiş Rene Dupéré ve Türkiye’nin başarılı topluluklarından Semplice Quartet eşlik edecek.
 

17 Nisan’da İş Sanat, Türk Sanat Müziği’nin değerli sesi Melihat Gülses ve Tanini Trio’yu “Doğunun Batısı, Batının Doğusu” projesiyle bir araya getiriyor. 
 

Nisan ayının Parlayan Yıldızları İdil Arıcan (keman) ve Duru Aydın (piyano) 22 Nisanakşamı Millî Reasürans Konser Salonu’nda izleyici karşısına çıkacak. 
 

Rengârenk etkinliklerle dolu Nisan ayı, 25 Nisan’da “Barok müziğin caz ile buluşması” olarak nitelendirilen L’arpeggiata konseri ile son bulacak. İş Sanat Kibele Galerisi’nde ise ressam, yazar ve sanat tarihçisi Gürol Sözen’in “60.yıl… Ve Onlar” sergisi 20 Nisantarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

 

Sabahattin Ali’den Dört Hikâye: Bu Dünya Böyledir İşte!

 

Sabahattin Ali (1907-1948), kırsal kesim insanının çaresizliğini, içine düştüğü traji-komik durumu, ironik ve yalın bir dille anlattığı dört hikâyesiyle bir kez daha İş Sanat’ta seyirciyle buluşuyor. “Bu Dünya Böyledir İşte!” adlı dinletide, Sabahattin Ali’nin Katil Osman, Ayran, Kafa Kâğıdı ve İki Kadın adlı hikâyeleri, Serdar Yalçın’ın besteleri eşliğinde ve eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde müzikle birlikte seslendiriliyor.

 

Atilla Birkiye’nin metinlerini düzenlediği, Metin Birkiye’nin sahneye uyguladığı dinletinin müzik direktörü ise Serdar Yalçın. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in hikâyeleri seslendireceği bu özel dinletide Seda Şubaşı keman ve Şemsa İdil Ural çello çalacak. 8 Nisan 20:30’da İş Sanat’ta gerçekleşecek dinletiyi kaçırmayın.Francesca Gagnon ve René Dupéré İş Sanat Sahnesi’nde

 

Cirque du Soleil’in baş solisti, özellikle sevenlerinin “Alegria” adlı şovundan tanıdığı Francesca Gagnon, yıllarca Cirque Du Soleil gösterilerinin müziklerini bestelemiş Rene Duperé ile 11 Nisan Perşembe akşamı İş Sanat Konser Salonu’nda bir araya geliyor.

 

Türkiye’nin başarılı topluluklarından olan Semplice Yaylı Quartet, bu konserde Gagnon ve René Dupéré’ye eşlik edecek. Hem yıllar süren bir dostluğun hem de Cirque du Soleil’in en sevilen eserlerinin sergileneceği geceyi sık sık güzel bir anı olarak hatırlayacaksınız. 11 Nisan’ı takvimlerinize kaydetmeyi unutmayın.

 


Tanini Trio ile Melihat Gülses Bir Araya Geliyor 

Tahir Aydoğdu, Bilgin Canaz ve Burçin Büke’den oluşan Tanini Trio, kanun, ney ve piyano üçlüsünün buluşmasına bu konserde kontrbasta Baran Say ve davulda Erhan Seçkin’i ekliyor. İş Sanat Konser Salonu’nda “Doğunun Batısı, Batının Doğusu” projesi ile yer alacak olan topluluk, sahnesine tecrübeli Klasik Türk Müziği yorumcusu Melihat Gülses'i misafir edecek. 

 

Batı ve Doğu müziğinin Tanini Trio tarafından yapılacak sentezi, bu özel akşamda sizi unutamayacağınız bir yolculuğa çıkaracak. 17 Nisan Çarşamba akşamı İş Sanat’ta gerçekleşecek bu özel buluşmayı sakın kaçırmayın!

 


Parlayan Yıldızların Nisan Ayı Konukları İdil Arıcan ve Duru Aydın

İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla Millî Reasürans’ta gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisinin Nisan Ayı konukları, İdil Arıcan (keman) ve Duru Aydın (piyano) oluyor.

 

2003 yılında Ankara’da doğan, 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlkokulu’nun keman ana sanat dalına kabul edilen İdil Arıcan, aynı yıl Süreyya Defne’nin öğrencisi oldu. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında uluslararası müzik festivalleri kapsamında Pelin Halkacı Akın, Çiğdem İyicil, Andrej Bielow, Elif Tarakçı, Lukas David, Eva Diller Dörnenburg ve Domenico Nordio’nun ustalık sınıflarına katıldı. 10 Kasım 2017’de Fazıl Say’ın Yürüyen Köşk prömiyerinde sahne aldı. Aynı yıl Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’na katılan genç sanatçı, Mozarthaus Konser Evi, Ahmed Adnan Saygun Konser Salonu, Congresium Ankara, Aya Harambos Kilisesi ve Bilkent Konser Salonu’nda önemli konserlerde yer aldı. Son olarak 2018 yılında 6. Uluslararası Josef Micka Keman yarışmasında ikincilik ödülü kazanan İdil Arıcan çalışmalarına Süreyya Defne ile devam ediyor.

 

2005 yılı, İstanbul doğumlu Duru Aydın, piyano eğitimine 5 yaşında Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Aytaj Rzaguliyeva ile başladı. 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı (MSGSÜ İDK) sınavlarını kazanarak,piyano eğitimini burada iki yıl sürdürdü. Julia Kociuban,Peep Lasmann, Johani Lagerspetz, Ruta Riktere ve Viktor Portnoi’nin ustalık sınıflarına katıldı. Yurt içi ve yurt dışında konserler vermeye devam eden Duru Aydın, hala MSGSÜ İDK’nın 8. sınıfında Prof. Metin Ülkü’nün öğrencisi olarak çalışmalarını sürdürüyor.
 

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 22 Nisan Pazartesi akşamı saat 20:30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda. 


 

Barok Müziğin Cazla Buluşması

2000 yılında Christina Pluhar önderliğinde kurulan L’Arpeggiata, hem klasik müzik sanatçıları hem de caz müzisyenlerinden oluşuyor. Henry Purcell Doğaçlamaları albümünün başarısı ardından L’Arpeggiata bu sefer projesini Heandel eserlerinden oluşturdu ve Heandel Goes Wild adlı bir albüm çıkardı. Albüm, caz ile barok müziğin buluşmasını ele alıp, hem hayranlık hem de hayret uyandırıyor.

 

L’Arpeggiata, antik harp, theorbodan, chitarra battente, cornemuse gibi orta çağ ve barok müzikte kullanılan antik çalgılar ile dikkat çekiyor. İş Sanat’taki konserde ise soprano Celine Scheen, kontrtenor Valer Sabadus sahne alacak. 

 

25 Nisan Perşembe akşamı İş Sanat’taki bu müzik ziyafetini ajandalarınıza not etmeyi unutmayın! 

 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20