HABER

36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali

03.04.2019


Paylaş:

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen; Sabancı Vakfı ve Kavaklıdere Şirketler Grubu’nun Onur Üyesi; TAV Holding, Ukrayna Havayolları, Aydıner İnşaat ve Elmaş’ın etkinlik sponsoru olduğu 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı, saat 20:00’de MEB Şura Salonu’nda başlıyor.


 

Festival Açılış Konseri

4 Nisan 2019, 20.00, MEB Şura Salonu


Orkestra Akademik Başkent 
TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu
Orhun Orhon, şef
Çiğdem Aytepe, koro şefi

Görkem Ezgi Yıldırım, soprano

Elif Canbazoğlu, alto
Arda Doğan, tenor

Arda Aktar, bariton

Gökhan Aybulus, piyano


Festival 36. yılında Ankara’nın müzikal kapasitesinin Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde yansıtılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çoksesli müzik hareketinin başladığı, ilk müzikal kurum ve kuruluşlarının oluşturulduğu şehrin sanatçılarının festivalde yer almaları prensiplerine uygun özel bir konserle açılıyor.

 

Festivalin ilk tınıları şef Orhun Orhon yönetiminde festivale özel genişletilmiş kadrosuyla Orkestra Akademik Başkent ve TRT Çoksesli Korosu’nun soprano Görkem Ezgi Yıldırım, alto Elif Canbazoğlu, tenor Arda Doğan, bariton Arda Aktar solistliğinde seslendireceği Mozart’ın Taç Giyme Töreni Missası ile şehre yayılacak.

 

Piyanist Gökhan Aybulus’un solist olarak yer alacağı ikinci yarıda ise, Orkestra Akademik Başkent ve Aybulus tüm konçertolarını büyük bir başarıyla yorumladığı Rahmaninov’un Do Minör 2. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

 

 

 

36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması Sergisi 

4-25 Nisan 2019, And Sanat

 

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması’nın sergilenmeye değer görülen 44 çalışması vakfın Kavaklıdere’deki sanatsal buluşma noktası And Sanat’ta açılacak ve festival boyunca gezilebilecek.

 

 

 

Yamandu Costa Gitar Resitali

5 Nisan 2019, 20:00, Bilkent Konser Salonu


Latin ve klasik gitar dünyasında fırtınalar estiren, yorumları ve farklı bir tekniği ile adından özgü ile bahsettiren Yamandu Costa ilk kez Türkiye’de ve festivalde.

 

Ülkemizdeki ilk konserini 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nde verecek olan yedi telli gitarını adeta konuşturan 1980 doğumlu gitarist, genç yaşına rağmen otoriteler tarafından şimdiden Brezilya’nın gelmiş geçmiş en iyi müzisyenleri arasında gösteriliyor.

 

17 CD kaydı ve 2 DVD’si olan Costa, Boby McFerrin, Melody Gardot, Richard Galliano, StefanoBollani, Daniel Mille, SylvainLuc, Stochelo Rosenberg, Sebastien Giniaux, Alfredo Rodriguez, Antonio Zambujo, Pepe Romero gibi müzisyenlerle çalışıyor.

 

 

 

11 Nisan 2019, 20:00, CSO

 

Josef Spacek, keman
Miroslav Sekera, piyano

 

Çek klasik müzik dünyasının yıldızları! İkili olarak İlk kez Türkiye’de ve festivalde...


Çocukken piyano ve kemanda gösterdiği yetenek sayesinde Mozart’ın hayat hikâyesini anlatan Amadeus filminde Mozart’ın küçüklüğünü canlandırmış olan piyanist Miroslav Sekera, 2002 yılındaki Avusturya Brahms Yarışması birinciliğinin ardından başta Chopin yarışmaları olmak üzere birçok yarışmada ödül kazandı.

 

Itzhak Perlman’ın öğrencisi olan Josef Spacek ise Belçika Queen Elizabeth Yarışması, Yeni Zellanda Michael Hill ve Danimarka Carl Nielsen Uluslararası Keman Yarışmaları ile New York Young Concert Artists gibi yarışmalarda ödül kazanmış bir keman sanatçısı… Spacek ve Sekera, festival konserinde Beethoven, Smetana, Schumman ve Martinu’nun bestelerini yorumlayacak.

 

 

 

Compania Flamenco Manolo Carrasco

12 Nisan 2019, 20:00, MEB Şura Salonu

 

Flamenko gitarının aynı zamanda piyanoda ruh bulmuş hâli!

Beş kıtada binlerce konser veren, Flamenko’yu piyanoyla bütünleştiren piyanist ve orkestra şefi Manol Carrasco, İspanya ve Fransa’da piyano dalında ödüllere layık görülmüş bir besteci. Carrasco, 19.yy’dan günümüze, Francisco Tárrega, Enrique Granados, Isaac Albéniz, Manuel de Falla, Luigi Bocherini, G.Bizet, Antonio Soler’in flamenko ve klasik müziğin dünyaca bilinen ezgilerini Flamenko dansının ateşiyle harmanladığı İspanya’dan Sesler gösterisiyle Ankaralılarla buluşmak üzere grubu ve dansçılarıyla geliyor.

 

 

 

Giovanni Guidi Kentet

13 Nisan 2019, 20:00, Meb Şura Salonu 

 

Giovanni Guidi, piyano
Daniel Kinzelman, tenor saksafon

Roberto Cecchetto, gitar

Joe Rehmer, bas

Joao Lobo, davul

 

İtalya’nın caz dünyasındaki en önemli 10 isminden biri olarak gösterilen genç caz piyanisti Giovanni Guid, artistik yönüyle farkındalık yaratan piyanistlerden. Eşsiz müzisyenler Enrico Rava, Joe Lovano, Fabrizio Bosso ve Thomas Stanco gibi müzisyenler tarafından piyanoda “sideman” tercih edilen ödüllü cazcı, ECM plak firmasının müzisyenlerinden.

2019 Mart ayında Monakolu şarkıcı ve müzisyen Léo Ferré’ye ithaf ettiği son albümü Avec Le Temps turnesi kapsamında festivalimizde konser verecek olan sanatçıya İtalya ve Amerika’nın önemli caz müzisyenleri eşlik edecek.

 

 


Kiev Oda Orkestrası

17 Nisan 2019, 20:00, CSO

 

Natalia Pomomarchuk, şef

Cem Önertürk, flüt

Bengi Canatan, arp


1963 yılında kurulan, Anton Sharoev ve Igor Blazkov gibi büyük şeflerin önderliğinde yetişmiş ve Ukrayna’nın en önemli oda orkestralarından biri olan Kiev Oda Orkestrası, ülkenin yetiştirdiği en önemli kadın şeflerden ve sanat yönetmenleri de olan Natalia Pomomarchuk yönetiminde festivale geliyor.


Genç Türk sanatçılarına festivalde yer verme ve uluslararası orkestralarla festivalde buluşturma ilkesinin bir yansıması bu konserin solistleri uluslararası alanda başarılarıyla ülkemizi gururlandıran flütte Cem Önertürk ve arpta Bengi Canatan, orkestra eşliğinde Mozart’ın flüt, arp ve orkestra için Do Majör Konçertosu’nu yorumlayacak.

 

 

 

Jean-Bernard Pommier Piyano Resitali

18 Nisan 2019, 20:00, CSO

 

Günümüzde Fransa’nın en önemli ve en saygın piyanistlerinden biri olarak kabul edilen ve piyano çalmaya dört yaşında başlayan Pommier, Paris ve New York’ta piyano ve şeflik eğitimi aldı. 17 yaşında kazandığı Berlin Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması birinciliği ve en genç finalisti olduğu Moskova Çaykovski Piyano Yarışması ile uluslararası kariyerine parlak bir başlangıç ve EMI ile kayıtlar yaptı.

 

27 yaşında Berlin ve Salzburg’da Herbert von Karajan ve Berlin Filarmoni ile uzun dönemli bir çalışmaya başlayan Pommier, Pierre Boulez, Zubin Mehta ve Daniel Barenboim gibi dünyaca ünlü şeflerin yönettiği orkestralarda solist olarak çaldı. Oda müziği partnerleri arasında Isaac Stern, Itzhak Perlman, P. Zuckerman’ın da bulunduğu Jean-Bernard Pommier Avrupa ve Amerika’da aktif şeflik ve eğitmenlik kariyerini sürdüren çok yönlü bir sanatçı…

 

 

 

Virsky Ukrayna Devlet Dans Topluluğu
21 Nisan 2019,
20:00, MEB Şura Salonu

 

Vantuk Miroslav Mikhailovich, sanat yönetmeni
 

70 dansçı, 30 müzisyen 1000’den fazla kostüm! Dünyanın sayılı dans topluluklarından biri olan Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu, 1937 yılında iki büyük balet Pavlo Virsy ve Mykola Bolotov tarafından kuruldu. Bir süre Ukrayna Devlet Balesi olarak da anılan topluluk bale ve halk danslarını yüksek sanatsal düzeyde ve teknikte sergileyebilen dünyadaki ender topluluklardan.

 

 

 

Bach ve Baltık Bestecileri

24 Nisan 2019, 20:00, CSO

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çoksesli Korosu

Burak Onur Erdem, şef

Christian Drengk, org
Egmont Välja, çello


1988 yılından beri Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından biri olan ve Hikmet Şimşek tarafından kurulan Devlet Çoksesli Korosu, Walter Strauss, Ahter Destan, İbrahim Yazıcı ve Cemi’i Can Deliorman’la çalışmış, birçok değerli orkestra şefiyle konserler vermiştir. Devlet Çoksesli Korosu, 2017-2018 sezonundan itibaren Burak Onur Erdem’le çalışmalarını sürdürüyor.

Almanya’nın sekiz kez Jugendmusiziert ödülü ile Avrupa’nın bir çok yarışmasında ödül ve derece sahibi günümüzün en önemli org sanatçılarından Christian Dengk ve Estonya’nın değerli çello sanatçılarından Tallinn Barok Orkestrası sanat yönetmeni ve lideri çellist Egmont Välj “Bach ve Baltık Bestecileri” temalıbu konserde gecenin solistleri.


Org, viyolonsel ve koroyu bir araya getiren bu çok özel konserde Bach’a ait kadim eserlerden Singet dem Herrn (BWV 225) moteti, Estonyalı besteci Arvo Pärt’in minimalist müziğiyle çevrelenerek sunuluyor. Finlandiyalı besteci Rautavaara ve Letonyalı besteci Vasks’ın eserleriyle insan sesinin ve org-viyolonsel uyumunun farklı renkleriyle zenginleşen Bach & Baltık bestecileri konseri 36. Festivale özel bir program.

 

 

 

Festival Kapanış Konseri

25 Nisan 2019, 20:00, MEB Şura Salonu

 

Tiflis Senfoni Orkestrası
Vakhtang Kakhidze, şef
Veriko Tchumburidze, keman


Festivalin kapanış konserinin bu seneki konukları Gürcistan’dan. “Gürcü Karajan” olarak da anılan dünyaca ünlü Gürcü şef Jansug Kakhdize tarafından 1993’de kurulan orkestra, Tiflis’in dünyaya kazandırdığı en önemli senfoni orkestrası.


Topluluk, Jansug Kakhdize’nin2002’de vefatından bu yana orkestranın şefliğini ve sanat yönetmenliğini de üstlenen besteci ve yorumcu müzisyen oğlu Vakthang Kakhidze önderliğinde dünyanın saygın festivallerinde ve salonlarında konserler veriyor. 2018 yazında Berlin Filarmoni tarafından davet edilen orkestra birçok başarılı konserlere imza attı.

 

Konserin solisti ise ülkemizde doğan ve eğitimini Türkiye’de alan genç kemancı Veriko Tchumburidze. Dünyanın en saygın ve en eski yarışmalarından olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı sadece 20 yaşındayken kazanan ve bu başarısıyla dünya sahnelerinde konserler vermeye hak kazanan genç kemancı, Tiflis Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın La Majör Keman Konçertosu’nu yorumlayacak.

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20