HABER

4. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması

11.04.2019


Paylaş:

7-14 Mart 2020 gerçekleşecek 4. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın basın toplantısı 11 Nisan salı sabah yapıldı.    

11 Nisan salı günü Notre Dame de Sion Fransız Lise'sinin galerisinde gerçekleşen basın toplantısına Yarışmanın Basın Toplantısı; Yarışma Başkanı ve Okul Müdürü Yann de Lansalut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian, Yarışmanın Genel Sekreteri, Emmanuelle Beaufils, Onur Kurulundan Devlet Sanatçısı ve piyanist Ayşegül Sarıca, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi kurucusu Prof. Filiz Ali, piyanist ve besteci Ali Darmar, İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’nin kurucu ve yöneticisi Mehmet Mestçi, piyanist Metin Ülkü ve OdeonArts Müzik kurucusu Saba Sümer katıldılar.  

Yarışma'nın Başkan Yann de Lansalut, bu sene de yine üst düzeyli bir yarışma ve yetenekli müzisyenleri tanıtmayı amaçlayan bir yarışma olacağını, bu doğrultuda İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın genç yeteneklerin kendilerini göstermeleri için kaçınılmaz bir olanak olduğunu ifade etti.  Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ise yarışmayla ilgili olarak 2015 yarışmasının yenilikleri olan orkestrayla, final ve öğrenci jürisinin bu sene de devam edecileceğini belirtti. 2020 piyano yarışmasının jüri üyelerinin kısmen yenilendiğini, böylece yeni jüride Fransa, Türkiye, Karadağ ve Çin'den üyelerin olduğunu, kazanan adayların ve yarışmanın uluslararası tanıtımına katkıda bulunan üyeler seçmeye özen gösterdiğini belirtti.

4. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın önemli bir yeniliği de Türk besteci Ali Darmar’ın yarışma için özel olarak bestelediği çağdaş bir eserin üçüncü aşamada zorunlu bir parça olarak yarışma programında yer alması. Bu kapsamda bu zorunlu eseri en iyi yorumlayan yarışmacıya Ali Darmar Ödülü verilecek. Bu ödül, yarışmanın bir diğer yeniliği...


4. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması'nın Jürisi

Vahan Mardirossian, jüri başkanı 
Jean-Yves Clément, yazar, yabancı festival düzenleyicisi
Gülsin Onay, piyanist
Pierre Réach, Piyanist  
Keng Zhou, piyanist  
Ratimir Martinović,
piyanist
Antonio di Cristofano, piyanist


Üst düzey bir sanatsal misyon  

2013’ten itibaren her iki senede bir düzenlenen İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır. Bu yarışma, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.  

İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışmasının sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre-Dame de Sion Lisesi'nin Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecek.  

Bu yarışmanın bir diğer özelliği de NDS Gençlik Müzik Ödülü... Bu kapsamda, Notre-Dame de Sion öğrencilerinden oluşan bir jüri, yarışmanın danışmanı piyanist Franck Ciup ve müzik öğretmenleri Ajda Ahu Giray ile birlikte, aldıkları müzik eğitimine paralel olarak, yarışmacıları değerlendirerek NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü veriyor.  

Yarışmanın Tanıtımı

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.  Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacak. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirosyan yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecek.  

Birincilik Ödülü 8.000 $
İkincilik Ödülü 4000 $
Üçüncülük Ödülü 2000 $

Birincilik Ödülü’nü alana iki sene içerisinde birkaç konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre-Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde (İstanbul, Türkiye) bir konser, Lisztomanias Festivali’nde bir resital (Chateauroux, Fransa), Vila-Seca Müzik Festivali’nde bir resitale katılım (Vila-seca, İspanya), Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde (Gümüşlük, Türkiye) ve Ayvalık Müzik Festivali’nde (Ayvalık, Türkiye) bir konser bulunmaktadır.

Kazanan yarışmacı daha sonra başka konserler de verebilir. Bu konserlerin listesi internet sitesinde düzenli olarak güncellenecektir. Yarışma adaylarından biri, yarışmayı takip eden iki yıl içinde Saint-Bonnet Tiyatrosu’nda (Bourges, Fransa) bir resital verecektir. Ayrıca adaylar Ali Darmar Ödülü, NDS Gençlik Müzik Ödülü ya da yarışma başkanı ve jüri üyelerinin onaylayacağı herhangi bir başka müzik ödülü de alabileceklerdir.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde verilecektir.  

İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri Alink-Algerich Vakfı'nın ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu'nun üyelerinden biridir.

Yarışma Organizasyon Kurulu; 2013 yılında yapılan yarışmanın jüri üyesi olan, 2015 ve 2017’deki yarışmalara Fransa’dan danışman ve 2015’te öğrenci jürisi başkanı olarak katılan sanatçı Franck Ciup’un gözetim ve uzmanlığında çalışmaktadır. Yarışmaya başvuru video üzerinden ön eleme İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na aday olanların, Yarışma Organizasyon Kurulu’na gönderecekleri kayıt (DVD ya da görsel-işitsel dosya şeklinde) üzerinden bir ön seçim yapılacaktır.

Yarışmaya 1 Ocak 1980’den sonra doğmuş olan adaylar katılabilirler. Videolar üzerinden ön elemelere kaydolmak için, adayların yarışmanın internet sitesinde «kayıt» alanındaki linkte yayınlanan bir formu doldurmaları gerekmektedir. Adayların başvuru formuna video veya videolar ile bir CV eklemeleri gerekmektedir. Bu ilk kayıt, 60 avroluk bir ödeme gerektirmektedir. ("ödeme" alanındaki linkten veya banka havalesi yoluyla ödeme). Son kayıt tarihi 31 Ekim 2019’dur.  

Ön eleme Kasım 2019’da gerçekleşecektir. Adaylıklarının kabulü veya reddi konusunda bilgilendirilmeleri için en geç 30 Kasım 2019’da tüm adaylarla temas kurulacaktır. Yarışmaya katılmak üzere elemeden geçmiş adayların program seçimlerini içeren ikinci bir kayıt dosyası doldurmaları ve 60 avro tutarındaki nihai kayıt ücretini ödemeleri gerekecektir.  

Video Kayıtlarının Teknik Verileri

Farklı tarih ve farklı yerlerden bir veya birçok kayıt sunmak mümkündür. Kayıt veya kayıtlar güncel (bir yıldan daha az) olmalıdır. Gönderilecek kaydın iyi bir teknik kaliteye sahip olması, adayın yüz ve ellerinin net bir şekilde görülebilmesi gerekmektedir. Kaydın süresi en fazla 20 dakika olup, adayın, yarışmanın eleme sınavlarında çalacağı programdan bir bölüm içermesi gerekmektedir. Online kayıt platformu aracılığıyla videoların yüklenmesinde zorluk yaşanması durumunda, 31 Ekim 2019 gününe kadar (posta mührü geçerli olmak üzere) posta yoluyla aşağıdaki adrese bir DVD göndermek mümkündür: İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul Türkiye. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20