HABER

Müzik ve Bilimler

12.04.2019


Paylaş:

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) ''Müzikoloji'' bölümü tarafından düzenlenen ''Müzik ve Bilimler'' sempozyumu 17-19 Nisan 2019 tarihlerinde İTÜ Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal Amfisi'nde gerçekleşecek.

 

 

Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan ve 246 yıllık tarihiyle eğitime ışık tutan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) müzik ve bilim insanlarını aynı zeminde buluşturacak. İTÜ TMDK tarafından düzenlenecek Müzikoloji alanında bilgi alışverişi sağlamayı hedefleyen ''Müzik ve Bilimler'' Sempozyumu’na ilgili alanlarda uzmanlaşmış kişilerin yanı sıra Chicago Üniversitesi'nden Dr. Thomas Christensen ve Cambrigde Üniversitesi'nden Dr. Ian Cross davetli konuşmacı olarak katılacak.

 

Sempozyumun açılış konserinde, geleneksel unsurların çağdaş müzikte kullanımı konusunda bestecilere araştırma olanakları sunmayı amaçlayan “NK Ensemble”, 2018 Andante Dergisi Donizetti Yılın Bestecisi ödülü sahibi Dr. Onur Türkmen’in eserlerini icra edecek. Sempozyumun ikinci günü akşamı verilecek konserde ise ilk olarak İTÜ TMDK öğretim elemanlarından oluşan “Hanımelinden Nağmeler” topluluğu Türk Müziği repertuvarından parçalar seslendirecek, devam eden bölümünde ise Dr. Eray Altınbüken ve Dr. Recep Gül’e ait birer yeni eserin dünya prömiyeri gerçekleşecek.

 

“Müzik ve Bilimler” sempozyumu, sosyal ve beşeri bilimlerden, mühendislik ve doğa bilimlerine, farklı disiplinlerden müzik ve bilim insanlarını aynı zeminde buluşturmayı, müziğin kesişimde yer aldığı disiplinler arası araştırma alanlarını pekiştirmeyi, genişletmeyi ve yeni arayışlara esin vermeyi amaçlıyor. 

 

Sempozyumda sunulan çalışmalar ''Müzik ve Bilimler'' sempozyum bildirileri olarak yayınlanacak. Sempozyumun tüm bilimsel oturum ve konserlerine dinleyici olarak katılım ücretsiz olacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20