HABER

İki Genel Müdür aynı sahneyi paylaştı

24.04.2019


Paylaş:

Troya’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görkemli bir dünya prömiyerinin ardından Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’nda seyirciyle buluştu.
 

Proje yaratıcılığını ve sanat yönetmenliğini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın üstlendiği Troya operası, Türkiye ve Rusya Federasyonu’nda karşılıklı olarak ilan edilen 2019 Rusya-Türkiye Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılış programı kapsamında 8 Nisan 2019’da Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’nda başarıyla sahnelendi. Orkestra, koro, bale olmak üzere aynı anda 300 sanatçının sahnede olduğu eser, Bolşoy’daki temsilinde büyük ilgi gördü.
 

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ile birlikte operayı izleyenler arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Truva gösterisiyle Rusların gönlünü fethettik. İzleyiciler gösteriyi dakikalarca ayakta alkışladı.” değerlendirmesinde bulundu.
 

Bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisi Recep Ayyılmaz’a ve koreografisi Volkan Ersoy’a ait olan eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsüyle sahneye taşındı.
  


İki Genel Müdür aynı sahneyi paylaştı
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın aynı sahneyi paylaştığı temsilde Mustafa Kurt Homeros’u Karahan ise biri aşkına diğeri ülkesine sahip çıkan iki erkek kardeşten biri olan Troya Prensi Paris’i canlandırdı. Paris’in Kardeşi Hektor rolünde ise Tan Sağtürk yer aldı.
 

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisiyle sahnede yer aldı. Dekor tasarımını Özgür Usta’nın yaptığı operanın kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.
 

UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınışının 20.yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hedef ve amaçları doğrultusunda sanatsal olarak bu sürece muhteşem bir epik operayla destek vermenin heyecanını ve uluslararası bir kültür ve turizm vizyonuna dönüştürülen bu sürecin içinde olmanın gururunu yaşıyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20