ETKİNLİKLER

AÇILIŞ KONSERİ

11

Haziran 2019

Dinleyicileriyle hayal gücünün ve duygunun en derinlerinde bağ kurabilen piyanist Seong-Jin Cho’nun olgun müzikalitesi ve incelikli yeteneği kendisine en son 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda birincilik getirdi. 2015 Ekim’inden bu yana uluslararası arenada hayranları hızla artan 1994 doğumlu piyanistin ünü, Deutsche Grammophon’dan çıkan yarışma kaydının müzik listelerinin tepesine yükselmesiyle özellikle pekişti. Genç piyanist bu ilk albümün ardından her biri övgülerle karşılanan üç albüm daha kaydetti. Cho 2017 yılında Carnegie Hall’da ilk kez sahneye çıkmasının yanı sıra Amsterdam Concertgebouw’un Usta Piyanistler serisinde yer aldı ve Vasily Petrenko yönetimindeki Liverpool Filarmoni, Valery Gergiev yönetimindeki Santa Cecilia Orkestrası, Esa-Pekka Salonen yönetimindeki Philharmonia Orkestrası ve Yuri Temirkanov yönetimindeki St. Petersburg Filarmoni eşliğinde konserler verdiği gibi resitallerle tüm dünyayı dolaştı. 2018 Ağustos’unda BBC Proms’a konuk olan Seong-Jin Cho, bu sezon boyunca da resitaller ve Seul Filarmoni, Finlandiya Radyo Senfoni, Bavyera Radyo Senfoni, Seattle Senfoni, Fransa Radyo Filarmoni, Bordeaux Aquitaine Ulusal Orkestrası, WDR Senfoni, Londra Senfoni, RAI Ulusal Senfoni, Luzern Senfoni, Monte-Carlo Filarmoni Orkestraları eşliğinde konserler veriyor.

Türkiye’de ilk kez dinleyicilerin karşısına çıkacak olan Seong-Jin Cho’ya, festivalin açılış konserinde Tekfen Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Geçtiğimiz festivalde kemancı Charlie Siem ile verdiği konser büyük beğeni toplayan Tekfen Filarmoni Orkestrası, 2017/18 sezonu itibariyle orkestranın sürekli şefliği ve sanat yönetmenliğine getirilen Aziz Shokhakimov yönetiminde, genç yetenekleri bünyesine katarken müzikal derinliğini ve mükemmelliğini de pekiştiriyor. 2010 Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda henüz 21 yaşındayken aldığı ödül ile dikkatleri üzerine çeken Shokhakimov, 2016’da da Salzburg Festivali Genç Şefler Ödülü’nü kazandı. Özbekistan Ulusal Senfoni Orkestrası daimi şefi olan Shokhakimov, aynı zamanda La Verdi Orkestrası daimi konuk şefliği ile Deutsche Oper am Rhein’ın şefliğini yürütüyor ve dünyanın dört bir yanında önde gelen orkestraları yönetiyor.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, şef AZIZ SHOKHAKIMOV
SEONG-JIN CHO piyano
(XVII. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması Birincisi)Ludwig van Beethoven, Piyano Konçertosu No. 1 Do Majör, op. 15
Franz Liszt, Senfonik Şiir No. 3, “Prelüdler”


11.06.2019, 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20