ETKİNLİKLER

PİYANONUN 4 SİLAHŞÖRÜ

13

Haziran 2019

En son ne zaman klasik müzik repertuvarının sevilen eserlerini dört piyanodan dinlediniz? Veya en son ne zaman dört piyanoyu bir arada dinlediniz?

Festivalin bu benzersiz konserinde dört piyanist renkli ve coşkulu yorumlarıyla küçük çaplı bir mucize gerçekleştiriyor ve bildiğiniz eserleri yepyeni bir heyecanla keşfetmenizi sağlıyor. Üç büyük piyanist, George-Emmanuel Lazaridis, Janis Vakarelis ve Cyprien Katsaris, Avrupa’da dinleyicilerin beğeniyle karşıladığı programlarını bu kez aralarına bir Türk piyanisti, Zeynep Üçbaşaran’ı alarak İstanbul Müzik Festivali’ne taşıyor.

Yakın tarihli albümleri The Pianist dergisi tarafından son 10 yılın en iyi 50 yayını arasına seçilen ve adı Richter ve Arrau ile birlikte anılan George-Emmanuel Lazaridis, aynı zamanda aranılan bir oda müziği sanatçısı. Medici ve Ysaye Yaylı Çalgılar Dörtlüleri, Michael Tilson Thomas, Barbara Hendricks ve Maria Farandouri, iş birliği yaptığı topluluk ve solistlerden sadece birkaçı.

Çağımızın tüm büyük şefleriyle ve önde gelen orkestralarıyla konserler vermiş olan Janis Vakarelis için eleştirmenlerden “seslerin şairi” (Luzerner Nachrichten), “Alfred Brendel’in zekasıyla Vladimir Ashkenazy’nin tuşesinin bileşimi” (Tribune de Geneve), “mükemmel bir solist” (Gramophone) yorumları yükseliyor. Vakarelis, Yuri Bashmet, Steven Isserlis, Mischa Maisky, Heinrich Schiff, Vladimir Spivakov, Augustin Dumay gibi sanatçılarla da oda müziği yapıyor. Ünlü yönetmenler Claude Chabrol ve François Reichenbach’ın konser performanslarını filme çektiği Cyprien Katsaris ile Japon NHK televizyonu da Chopin üzerine 13 programlık bir dizi yayımladı. Mozart’ın 250. doğum gününde Mannheim Mozart Orkestrası’nın açılış konserinin solisti olan Katsaris, Karl Münchinger’in veda konserinde de Stuttgart Oda Orkestrası ile çaldı. Pekin Olimpiyatları kapsamında iki konser veren, Franz Liszt’in Weimer’daki evinde besteciden sonra ilk ustalık sınıfını düzenleyen sanatçı, Yeni Grove Müzik ve Müzisyenler Sözlüğü’nden Mozart’tan Günümüze Büyük Piyanistler’e kadar bir dizi kitapta yer alıyor. Bu konserde Lazaridis, Vakarelis ve Katsaris’e katılacak olan Zeynep Üçbaşaran halen ABD ve Avrupa’da pek çok müzik merkezinde konserler veriyor. Albümleri Scarlatti’den Bernstein’e geniş yelpazedeki repertuvarına tanıklık eden sanatçı, üç piyano için yazılmış eserleri topladığı projesinde Sergio Gallo ve Miguel Ortega Chavaldas ile stüdyoya girdi ve böylece Saygun’un Şiir, op.73 başlıklı üç piyano için eseri de ilk kez kayda alınmış oldu.


GEORGE-EMMANUEL LAZARIDIS piyano 
ZEYNEP ÜÇBAŞARAN piyano
JANIS VAKARELIS piyano 
CYPRIEN KATSAR IS piyano


Richard Wagner (trans. C. Burchard) Tannhäuser Uvertürü
Antonio Vivaldi (trans. N. Econcomou) Konçerto No. 1 Mi Majör, op. 8 RV 269, "İlkbahar"
Georges Bizet (trans. A. Wastor) Carmen Fantezisi  
Franz Liszt (trans. A. Horn) Macar Rapsodisi No. 15 La minör, S 244/15, “Rákóczi Marşı”
Maurice Ravel (trans. J. Drillon) Bolero Mikis Theodorakis (trans. A. Wastor) Zorba Süiti


13.06.2019, 20:00
Süreyya Operası

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20