ETKİNLİKLER

BERLİN RIAS ODA KOROSU, UFUK & BAHAR DÖRDÜNCÜ

14

Haziran 2019

Festival bu yıl Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı teması üzerinden hayata dair zıtlıklara ve bunların müzik ve müziğin yaratım sürecindeki etkisine odaklanıyor.

Şostakoviç’in eseri, aklın ve yüreğin farklı işleyişlerine tanıklık edercesine ilk bölümde ölüm karşısında yas tutarken ikinci bölümde ölümle böylesi acımasız bir yüzleşmeden kaçarak hayata tutunuyor. Zeynep Gedizlioğlu’nun eseri ise benzerlikler ve özdeşlikler, farklılıklar ve zıtlıklar üzerinden iki piyano arasındaki gerilimli ilişkiyi anlatıyor. 2012 Ernst von Siemens Besteci Ödülü ve 2018 Heidelberg Sanatçı Ödülü sahibi, Salzburg ve Bonn Beethoven dahil, pek çok festivalden eser siparişi alan Zeynep Gedizlioğlu, en yeni bestesiyle İstanbul Müzik Festivali’ne konuk oluyor. Ernst von Siemens Müzik Vakfı’nın tanımıyla Zeynep Gedizlioğlu’nun müziği, “çok unsurluluğun ve bireysel farklılıkların değerine yapılan son çağrı niteliğinde”.

Konserin solistleri ise sadece ülkemiz müzikseverleri tarafından değil, dünya sahnelerinde ve özellikle çağdaş müzik alanında beğeniyle takip edilen bir piyano ikilisi: Ufuk ve Bahar Dördüncü. Dördüncü kardeşler yorumları, araştırmaları ve yeni proje üretimleriyle 20. ve 21. yüzyıl iki piyano repertuvarının zenginleşmesine yıllardır katkıda bulunuyorlar. İkilinin daha önce de birlikte çalıştıkları RIAS Oda Korosu ise Rönesans ve Barok dönemin aslına sadık yorumlarından 19. yüzyılın müzik dünyasına yeni bir anlayış getiren Romantik dönem icralarına ve en zorlu dünya prömiyerlerine kadar standartları belirleyen bir konumda yer alıyor. Şostakoviç ve Gedizlioğlu’ndan Brahms’ın aşk şarkılarına uzanan böylesi renkli ve çok katmanlı bir program daha emin ellerde olamazdı!


BERLİN RIAS ODA KOROSU, şef FLORIAN HELGATH
UFUK & BAHAR DÖRDÜNCÜ piyano ikilisi 


Dmitri Shostakovich İki Piyano için Süit Fa diyez minör, op. 6
Zeynep Gedizlioğlu* İki Piyano için Yeni Eser
Johannes Brahms Aşk Şarkıları Valsleri, op. 52

* Ernst von Siemens Müzik Vakfı fonuyla İstanbul Müzik Festivali siparişi, dünya prömiyeri


14.06.2019, 20:00
Süreyya OperasıKonsere Doğru, 19:00-19:30 Balo Salonu
Özkan Manav’ın Zeynep Gedizlioğlu ile sohbeti

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20