ETKİNLİKLER

LÜKSEMBURG FİLARMONİ ORKESTRASI & YUJA WANG

15

Haziran 2019

Ona tüm dünyada artık tek kelimeyle “sansasyonel” diyorlar. Yuja Wang’ın insanüstü teknik becerilerini, büyüleyici, karizmatik, tam anlamıyla insanı “çarpan” icralarını anlatmanın en kısa yolu bu... 

Pekin doğumlu virtüoz, dünyadaki en özgün ve göz kamaştırıcı piyanistlerden biri kabul ediliyor. Economist onun bugünlerde gücünün doruğunda olduğunu belirtirken eleştirmenler ve dinleyiciler zirvede olduğu halde hız kesmeden devam etmesine hayranlıkla tanıklık ediyorlar. Yuja Wang bu sezona Berlin Filarmoni Orkestrası ile BBC Proms’da başladı, Kasım ayında I. Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. yılı anısına verilen konserde Viyana Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahnedeydi. Sezon boyunca Valery Gergiev yönetimindeki Münih Filarmoni ve Gustavo Dudamel yönetimindeki Los Angeles Filarmoni orkestraları eşliğinde Asya turnelerine, Birmingham Şehri Senfoni ve Lüksemburg Filarmoni orkestraları eşliğinde Avrupa turnelerine çıkacak olan Wang, Carnegie Hall ile Viyana Konzerthaus’un yerleşik sanatçısı olarak da konserler verecek. 

Müzik direktörü Gustavo Gimeno yönetiminde İstanbul’a gelecek olan Lüksemburg Filarmoni Orkestrası 1933’te kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanından önemli şefleri ve solistleri konuk ettiği gibi Avrupa, Asya ve Amerika’da turnelere çıkıyor. Tonunun zarafetiyle özellikle övgüler toplayan orkestranın kayıtları Grammy, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Charles Cros dahil pek çok ödülle taçlandırıldı. Besteci portreleri niteliğinde bir dizi albüm çalışmasına başlayan orkestra, en son 2018 sonunda Stravinsky’yi yayımladı. Lüksemburg Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali’ndeki bu ilk konserinde, Yuja Wang solistliğinde sizlere rüya gibi bir gece yaşatacak.


LÜKSEMBURG FİLARMONİ ORKESTRASI
GUSTAVO GIMENO, şef
YUJA WANG, piyano


Pyotr Ilyich Tchaikovsky Fırtına, Op. 18
George Gershwin Rhapsody in Blue
Dmitri Shostakovich Piyano Konçertosu No. 2 Fa Majör, op. 102  
Igor Stravinsky Ateş Kuşu Süiti (1919)


15.06.2019, 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı


Konsere Doğru,
*19.00-19.30 Üst fuaye
Can Okan’ın “Modernist Çeşitlemeler” başlıklı konuşması


* Türkçe

 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20