ETKİNLİKLER

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ - I: FAUST & QUEYRAS & MELNIKOV

16

Haziran 2019

Yaylı çalgılara piyanoyla gerçek anlamda eşit statü sağlayarak, piyanolu üçlüye 19. yüzyıl boyunca koruyacağı formu veren Beethoven’dı. Dünyada 2020 Beethoven Yılı hazırlıkları şimdiden başlamışken İstanbul Müzik Festivali de bu yıldan itibaren büyük besteciye programında özel bir yer ayırıyor ve her biri seçkin Beethoven yorumcuları olan Faust, Queyras ve Melnikov’un güçlerini birleştirdiği bu konserle bestecinin 250 yıllık mirasını kutluyor. 

 

Sahnede olduğu kadar stüdyoda da uyumlu bir topluluk oluşturan Faust-Queyras-Melnikov üçlüsünü böylesine hayranlık verici kılan, farklılıklarını olağanüstü bir etki yaratacak şekilde bir araya getirebilmeleri ve yorumlarını gösteriş veya dogmacılık ile değil, keşif hissiyle ve sorgulayarak ele almaları. “Esrarengiz ve derinlikli” Rus piyanist, “yoğun ve göz alıcı” Alman kemancı ve “seçkin olduğu kadar cesur” Fransız viyolonselci, özellikle 19. yüzyıl klasiklerine getirdikleri taze yaklaşımlarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyor.

 

Topluluğun övgüler toplayan Beethoven üçlüleri albümü için New York Times, “bu mükemmel müzisyenler Beethoven’a güçlü ve kavrayışlı bir yorum getiriyorlar” diye yazarken eleştirmenler üçlünün incelik, zarafet ve beklenmedik bir espri anlayışıyla bezeli yorumlarının her köşesinde hoş bir sürprizin sizi beklediğinin altını çiziyor. Bugüne kadar birlikte Avrupa’nın önde gelen salonlarında konserler vermiş olan üçlünün her biri ayrıca dünya çapında aranılan bol ödüllü solistler. Albümleri Diapason d’Or ve Choc de l’Année ödülleri kazanan; Claudio Abbado, Pablo Heras- Casado, John Eliot Gardiner, Bernard Haitink, Daniel Harding, Andris Nelsons gibi şeflerle uzun yıllara yayılan yakın iş birlikleri içinde olan Isabelle Faust, 2018/19 sezonunda Köln Filarmoni’nin yerleşik sanatçısı. Alexander Melnikov da bu sezon Wigmore Hall’un yerleşik sanatçısı olarak konserler veriyor. Faust ve Melnikov’un birlikte kaydettiği Beethoven’ın tüm keman sonatları Gramophone Ödülü almış, aynı zamanda Grammy’ye de aday olmuştu. Jean-Guihen Queyras ise geçtiğimiz sezonlarda Amsterdam Concertgebouw ve Wigmore Hall ile Aix-en-Provence, Utrecht Vredenburg ve Gent Festivallerinin yerleşik sanatçısıydı.

 

ISABELLE FAUST keman

JEAN-GUIHEN QUEYRAS viyolonsel

ALEXANDER MELNIKOV piyano

 

Ludwig van Beethoven 

Piyanolu Üçlü No. 9 Mi bemol Majör, WoO 38 

Piyanolu Üçlü No. 6 Mi bemol Majör, op. 70 No. 2 

Orijinal Bir Tema Üzerine Çeşitlemeler Mi bemol Majör, op.44, “Piyanolu Üçlü No. 10” 

Piyanolu Üçlü No. 5 Re Majör, op. 70 No. 1, “Hayalet”

 

16.06.2019, 20:00 

İş Sanat Konser Salonu

 

Konsere Doğru: *19.00-19.30 fuaye 

Levent Kavas’ın “Aydınlanma: Dönüşlü mü, edilgen mi?” başlıklı konuşması
* Türkçe

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20