ETKİNLİKLER

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI & DANIEL MÜLLER-SCHOTT

17

Haziran 2019

New York Times’ın “yakıcı tekniğe sahip korkusuz bir icracı” olarak tanımladığı Daniel Müller-Schott, son yılların en çok ses getiren şeflerinden Aziz Shokhakimov yönetimindeki Deutsches Berlin Senfoni Orkestrası ile kaydettiği Kasım 2018 tarihli albümünde Çaykovski’den Rimsky-Korsakov’a Rusya’da müzikal bir yolculuğa çıkıyordu. Shokhakimov’u şimdi de sanat direktörü olduğu Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde Müller-Schott ile tekrar bir araya getiren bu festival konserinde sanatçılar, müzikal yolculuklarına Şostakoviç ile devam ediyorlar.

Günümüzün en revaçta viyolonselcilerinden Daniel Müller- Schott, 2018 sonbaharında Almanya’nın Birleşme Günü kutlamaları kapsamında Berlin’de 500.000 dinleyici önünde konser verdi. Bu sezon boyunca Zürih Tonhalle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Dallas Senfoni dahil, çeşitli orkestralar eşliğinde vereceği konserlerin yanı sıra resital ve oda müziği turneleriyle Asya’dan Amerika’ya dünyayı dolaşıyor. Geçtiğimiz yazı BBC Proms, Schleswig-Holstein, Menton, Schubertiade gibi festivallerde geçiren viyolonselci bu yaz ise Mecklenburg-Vorpommern Festivali’nin sanat direktörlüğünü üstlenecek.

Farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla 1992 yılında kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer “3 Denizin Sesi”, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki 23 ülkeden gelen müzisyenlerden oluşuyor. Şostakoviç’in, 1950’lerde pek rastlanmayan bir biçimde, Romantik tutkuyu Klasik denge ile birleştirdiği ve dinleyicilerle dolaysız ve içten bir bağ kurduğu konçertosu büyük coşkuyla karşılanmıştı. Konserin ikinci yarısında seslendirilecek Çaykovski’nin “bestelediğim en iyi şey” dediği son senfonisi ise festivalin Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı temasına gönderme yapıyor.


TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI
AZIZ SHOKHAKIMOV, şef
DANIEL MÜLLER-SHOTT, çello


Modest Mussorgsky (düz. arr. N. Rimsky-Korsakov) Çıplak Dağda Bir Gece
Dmitri Shostakovich Viyolonsel Konçertosu No. 1 Mi bemol Majör, op. 107
Pyotr Ilyich Tchaikovsky Senfoni No. 6 Si minör, Op. 74


17.06.2019, 20:00
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20