ETKİNLİKLER

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ - II: KNIAZEV & BEREZOVSKY

18

Haziran 2019

Yıldızlarla Oda Müziği serisi bu kez çağımızın en büyük Rus müzisyenlerinden ikisini bir araya getiriyor.

Her şeyin üstünde açık fikirliliği savunan ve her notanın ardında ruhun ifadesini arayan özgün, çekici bir müzikal kişilik
– Le Monde de la Musique

Mstislav Rostropovich’in varisi sayılan Alexander Kniazev, ilk çıkışını yaptığı 1978’den bu yana Amerika kıtasından Afrika’ya, Avrupa’dan Asya ve Japonya’ya dünyanın dört bir yanında önemli orkestralar ve şeflerle konserler veriyor. St. Petersburg Beyaz Geceler, Folles Journées de Nantes, La Roque d’Anthéron, Salzburg, Tanglewood, Lugano, Amstel gibi festivallerin düzenli konukları arasında yer alan Kniazev, 45. İstanbul Müzik Festivali’nde de St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi eşliğinde müzikseverleri kendine bir kez daha hayran bırakmıştı. Birlikte oda müziği yaptığı sanatçılar arasında Nikolai Lugansky, Elisabeth Leonskaya, Elena Bashkirova, Vadim Repin, Augustin Dumay, Evgeny Kissin ve Jean Guillou sayılabilirken Dimitri Makhtin ve Boris Berezovsky ile de konserler ve albüm çalışmalarında sıklıkla bir araya geliyor. Üçlünün albümleri Gramophone, Diapason d’Or ve Echo ödülleri sahibi.

Karşımızda kesinlikle büyük Rus piyanistlerin gerçek varisi var.
– Gramophone

Günümüzün en virtüoz yorumcularından biri kabul edilen Boris Berezovsky için piyanonun imkânları sınır tanımıyor. 1990’da Çaykovski Yarışması’nı kazandığında cüretkâr yeteneğiyle tüm dikkatleri üzerine çekti ve aradan geçen yıllarda son derece güçlü bir virtüoz olmasının yanı sıra benzersiz içgörüsü ve duyarlılığıyla gerek konçerto icraları, gerekse resitaller ve oda müziği konserleriyle dünyanın dört bir yanında müzikseverlere her seferinde benzersiz deneyimler yaşattı. İstanbullu müzikseverler bu büyük piyanisti 43. festivalde, Borodin Quartet ile dinleme şansına sahip olmuşlardı. 2006’da BBC Music Magazine Ödüllerinde “Yılın İcracısı” seçilen Berezovsky’nin albümlerinin çoğu Diapason d’Or, Choc de la Musique, Gramophone ve Echo Klasik ödüllerini kazandı.

Kniazev ve Berezovsky uzun süre akıllardan çıkmayacak bu konserde viyolonsel repertuvarının başyapıtlarından Strauss’un sonatını, Şostakoviç’in Sovyet otoriteleri tarafından sansürlenmeden hemen önceki dönemde yazdığı sonatını ve Rahmaninov’un yazdığı son oda müziği eserini seslendiriyor.
 

ALEXANDER KNIAZEV, viyolonsel 
BORIS BEREZOVSKY, piyano


Richard Strauss, Viyolonsel ve Piyano için Sonat Fa Majör, op. 6
Dmitri Şostakoviç, Viyolonsel ve Piyano için Sonat Re minör, op. 40
Sergey Rahmaninov, Viyolonsel ve Piyano için Sonat Sol minör, op. 19


18.06.2019, 20:00
İş Sanat Konser Salonu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20