ETKİNLİKLER

PIOTR ANDERSZEWSKI, DIABELLI ÇEŞİTLEMELERİ

21

Haziran 2019

İstanbul Müzik Festivali’nin 2020 Beethoven Yılı’na doğru besteciye saygı duruşunda bulunduğu unutulmayacak bir konser daha!

Hans von Bülow’un bir zamanlar dediği gibi, “Bach’ın İyi Düzenlenmiş Klavye’si Eski Ahit’tir, Beethoven’ın Sonatları ise Yeni Ahit. İkisine de inanmak lazım.” Bu konserde Piotr Anderszewski son derece virtüozite gerektiren ve kendisi için kişisel anlam da taşıyan bir program sunarken Bach’ın Prelüd ve Fügleriyle Beethoven’ın Diabelli Çeşitlemeleri’ni bir araya getiriyor.

Anderszewski’nin baş döndürücü Beethoven yorumunda sıradan olan kesinlikle hiçbir şey yoktu.
– Guardian

Piotr Anderszewski’nin Diabelli Çeşitlemeleri ile geçmişi 1990 Leeds Piyano Yarışması’na kadar uzanıyor. Yarı finalde seslendirdiği bu eserle tüm dikkatleri üzerine çeken Anderszewski’ye Teldec firması anında albüm teklifi yapmıştı. O sırada 20’li yaşlarının henüz başındaki genç piyanist teklifi geri çevirirken yıllar sonra Virgin Classics aynı teklif ile geldiğinde, artık Beethoven’ın eserine dair bilgisinin çok daha derinlikli olduğunu düşünerek kabul etti. Anderszewski’nin Choc du Monde de la Musique ve ECHO Klasik ödüllü Diabelli Çeşitlemeleri albümü uzun yılların en iyisi kabul edilirken, eleştirmenler konser icralarını da eserin bugüne kadar duydukları en iyi canlı yorumları olarak değerlendiriyorlar. Sanatçının kendisi ise, bu abidevi eseri bir yolculuğa benzetiyor ve tüm müzikseverleri sonunda dönüşüm geçirmiş olarak tamamlayacakları bu yolculuğa davet ediyor. Diabelli Çeşitlemeleri’ni, “Başlangıçta tek bir küçük hücre iken insan deneyimlerinin toplamından oluşan bir evren haline geliyor.” şeklinde tarif ediyor. Independent gazetesinin “nefes kesici ve unutulmaz” diye tanımladığı, New York Times’ın ise “derinlere inen, yoğun dramatiklikte olduğu kadar zarif” yorumlarını övdüğü Piotr Anderszewski 2018/19 sezonunda Sinfonia Varsovia, NDR Elb Filarmoni, İsveç Radyo Senfoni, Londra Senfoni, Birmingham Şehri Senfoni, Gulbenkian ve Leipzig Gewandhaus orkestraları ile konserler veriyor. Avrupa’nın yanı sıra ABD’de resital turnelerine çıkıyor. 2019 baharında ise bir oda müziği projesi için Belcea Quartet ile tekrar bir araya geliyor.


PIOTR ANDERSZEWSKI, piyano


Johann Sebastian Bach, İyi Düzenlenmiş Klavye, II. Kitap’tan seçilmiş Prelüd ve Fügler
Ludwig van Beethoven, Anton Diabelli’nin Bir Valsi Üzerine 33 Çeşitleme, op. 120


21.06.2019, 20:00
Süreyya Operası

Konsere Doğru: 19.00-19.30 Balo Salonu
Feyzi Erçin’in “Tersyüz Edilmiş Yücelik” başlıklı konuşması


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20