ETKİNLİKLER

SEYR Ü SEFA

23

Haziran 2019

Çatısı altında ticaretin olduğu kadar kültürler arası alışverişin de serpilip geliştiği Kapalıçarşı’nın 555 yıllık sokaklarında bu kez sizleri, Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliği ve inceliğinin coşkulu Balkan ve Girit ritimleriyle birleştiği eşsiz bir yolculuk bekliyor.

Bu konserde makamsal müzik dünyasının farklı geleneklerinden beslenen eserlerin usta müzisyenlerin ellerinde nasıl yeni ve orijinal yapılara dönüştürülebileceğine şahit olacaksınız ve bu geniş müzik dünyasının gizemleri arasında mesafelerin ve zamanın ötesinde bir seyr ü sefaya çıkacaksınız.

Ross Daly ve Kelly Thoma’nın Girit lirası üzerine çalışmaları günümüzde Yunanistan’dan yükselen en heyecan verici ve yenilikçi sesler arasında kabul ediliyor. İrlanda kökenli Ross Daly, 1975’ten beri Girit’te yaşıyor ve 1982’de kurduğu Labyrinth Müzik Atölyesi’nde, Seyir Ensemble örneğinde olduğu gibi, benzersiz kalite ve derinlikte iş birlikleri ortaya çıkarıyor. Daly’nin öğrencisi Kelly Thoma, Labyrinth topluluğunun yanı sıra White Dragon, Circle in the Crossroads, IRIS, Tokso Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve 7 Lois Orkestrası gibi topluluklarda da çalıyor. Onlara Türkiye’den katılan udi Yurdal Tokcan ve kanuncu Göksel Baktagir çalgılarında önde gelen virtüozlar olmalarının yanı sıra Osmanlı klasik müziğine getirdikleri orijinal ve yaratıcı yaklaşımlarıyla tanınıyorlar. Birlikte seslendirdikleri Azeri isimli eser, Hz. İsa’nın Son 12 Saati filminin müzikleri arasına giren Tokcan ve Baktagir, ayrı uluslararası projelerde çalmalarının yanı sıra İstanbul Fasıl Grubu, İstanbul Tasavvuf Müziği Topluluğu ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda birlikte çalışıyorlar. Türkiye kökenli İsrailli perküsyoncu Zohar Fresco’nun ise özellikle bendirdeki ustalığının dünyada üzerine yok. Fresco’nun Philip Glass, Glen Velez ve Zakir Hussain ile konser ve albümleri mevcut.


SEYİR ENSEMBLE
Göksel Baktagir, kanun
Yurdal Tokcan, ud
Ross Daly, Girit lirası, rebab, erhu  
Kelly Thoma, Girit lirası
Zohar Fresco, vurmalı sazlar


Derviş Mehmed Hicaz Peşrev
Sefarad Şarkısı La Rosa Enflorece
Suriye Halk Şarkısı, Ya Mariam El Bekr
Ermeni Halk Şarkısı, Volor Molor (Yardan Gelen Haber)
Sultan Abdülaziz, Hicaz Sirto
Afgan Halk Şarkısı, Leyli Can
Göksel Baktagir, Nihavend Saz Eseri, “Unutmak Mümkün mü?”
Yurdal Tokcan, Nihavend Saz Eseri, “Sabah Rüzgarı”
Ross Daly, Makrinitsa
Ross Daly, Uşşak Saz Eseri, “Lunar”
Göksel Baktagir, Hicaz Sirto, “Haliç”
Ross Daly Hicaz Saz Eseri, “Momentus”
Ermeni Halk Şarkısı, Al Ayloughs (Ala Kız)
Göksel Baktagir, Hüseyni Saz Eseri, “Ekin Zamanı”
Azeri Halk Şarkısı, Azeri
Anon., Hüseyni Kırkağaç Zeybeği
Tanburi Cemil Bey, Hüseyni Saz Eseri, “Çeçen Kızı”  
Yurdal Tokcan, Gürcü Kızı


23.06.2019, 18:00
Kapalıçarşı Kalpakçılar Caddesi, Nuruosmaniye Kapısı


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20