ETKİNLİKLER

CAMERISTI DELLA SCALA & DANIEL LOZAKOVICH

23

Haziran 2019

18 yaşındaki Daniel Lozakovich şimdiden kırk yıllık solistlere parmak ısırtacak bir kariyere sahip. Genç solist, Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüozları Oda Orkestrası ile ilk konserini verdiğinde henüz dokuz, Deutsche Grammophon ile anlaşma imzaladığında ise sadece 15 yaşındaydı. Avrupa’nın dört bir yanında Fransa Ulusal Orkestrası, Kraliyet Liverpool Filarmoni, Kraliyet Stockholm Filarmoni, İsveç Radyo Senfoni, Suisse Romande Orkestrası, RAI Ulusal Senfoni, Moskova Filarmoni ve 2015’ten bu yana çeşitli kereler solist olduğu Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası ile MPHIL 360° festivalinin açılışını gerçekleştirdiği Münih Filarmoni dahil, önemli orkestralar eşliğinde konserler verdiği gibi ABD’de Andris Nelsons yönetimindeki Boston Senfoni Orkestrası eşliğinde Tanglewood Festivali’ne ve Louis Langrée yönetimindeki festival orkestrası eşliğinde Mostly Mozart Festivali’ne konuk oldu; Valery Gergiev yönetimindeki PMF Orkestrası ve Andrés Orozco-Estrada yönetimindeki hr Senfoni Orkestrası ile Asya ve Japonya turnelerine çıktı.

Le Monde’un “tribünlere oynamaktan özellikle kaçınıyor” dediği Lozakovich nefes kesici bir tekniğe sahip olmasına rağmen, pek çok virtüozun aksine yorumlarında dinleyicileri etkilemek için tekniğine değil, müziğin kendisine vurgu yapıyor. Deutsche Grammophon etiketi altında çıkan ilk albümünde kendi deyişiyle, “notaların arkasına saklanmak mümkün olmadığından bir müzisyenin gerçek doğasını ortaya koyan” Bach’ın 1. ve 2. Keman Konçertoları ile 2 numaralı Partita’sını seslendirdi.

Lozakovich İstanbullu müzikseverlerle ilk buluşmasında da Record Review’un Menuhin ile kıyasladığı Bach yorumlarıyla karşınızda!

Operanın mabedi sayılan La Scala Tiyatrosu’nun orkestrası belirgin İtalyan karakterinin yanı sıra homojen ve yumuşak tonu ve çok yönlülüğüyle tanınıyor. Oda orkestrasının müzikal karakterinin biçimlenmesinde de Toscanini’den Abbado’ya, La Scala Tiyatrosu’nda bugüne kadar çalışmış tüm büyük şeflerin önemli sanatsal etkisi bulunuyor. La Scala Oda Orkestrası, Expo 2010 Şanghay’dan 2018 Davos Dünya Ekonomik Forumu’na, New York Carnegie’den Moskova Çaykovski Salonu’na, Bonn Beethovenfest’ten Kanarya Adaları Festivali’ne, Hindistan’dan Tunus’a ve Çin’e tüm dünyada konserler veriyor.


LA SCALA ODA ORKESTRASI
HAKAN ŞENSOY, şef
DANIEL LOZAKOVICH, keman


Marco Enrico Bossi, Intermezzi Goldoniani, op. 127
Johann Sebastian Bach, Keman Konçertosu No. 2 Mi Majör, BWV 1042
Johann Sebastian Bach, Keman Konçertosu No. 1 La minör, BWV 1041  
Arvo Pärt, Silouans Song
Edward Elgar, Giriş ve Allegro, op. 47


23.06.2019, 20:00
Aya İrini Müzesi


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20