ETKİNLİKLER

PARIS – ODESSA, DAVID ORLOWSKY TRIO

24

Haziran 2019

David Orlowsky Trio bu programında Paris’ten, her ikisi de “Doğu’nun Paris’i” olarak anılan Bükreş ve Odessa’ya uzanıyor. Her biri çokkültürlü başkentler olan ve kayda değer büyüklükte Yahudi cemaatleri barındıran bu şehirlerin açıklığı ve çok dilliliği, DNA’sında caz ve klasik müzik kadar klezmer de taşıyan programın ana temasını oluşturuyor. “Zarif valsler insana Paris’i hatırlatırken bazı Doğu Avrupa ögeleri ta Odessa’dan geliyor; arada Balkanlar ve Romanya yatıyor. Bizim esin kaynağımız ise tümü. Müzik, ancak yeni olandan korkmaktan vazgeçersek serpilip gelişebilir. Her türlü yabancı etkiye ısrarla karşı koymuş bir müziği kim dinlemek ister ki? Bizim buradaki amacımız ayrımcılığa ve korkuya karşı durmak.” diyor David Orlowsky.

Stilini “Dünya Oda Müziği” olarak adlandıran David Orlowsky Trio, klasik müzik standartlarını yeniden tanımlarken klasik, klezmer, pop, Ortadoğu müziği ve cazın kesişiminde yeni formlar keşfediyor. Üç ECHO Klasik ödüllü topluluk New York Carnegie Hall’dan Berlin Filarmoni’ye, Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nden Güney Kore PyeongChang Festivali’ne önemli salonların ve festivallerin düzenli konuğu olmakta; Daniel Hope ve Avi Avital gibi müzisyenlerle de sıkça iş birliği yapmakta.

Klezmer efsanesi Giora Feidman’ın kendi varisi ilan ettiği David Orlowsky’nin 15 yaşındayken kurduğu topluluk bu sezon 20. yılını kapsamlı bir turneyle kutluyor.


DAVID ORLOWSKY TRIO
David Orlowsky, klarnet
Jens-Uwe Popp, gitar
Florian Dohrmann, kontrbas


Florian Dohrmann, Prayer
Jens-Uwe Popp, Nighttrain to Odessa
David Orlowsky, Bucovina
Geleneksel, Lebedig un Freylach / Odessa Bulgar
Florian Dohrmann, Insomnia
Baden Powell, Vals sem nom
Florian Dohrmann, Der Schelm
Florian Dohrmann, Taxi Bucuresti
David Orlowsky, Indigo
David Orlowsky, Sababa
Jens-Uwe Popp, Jodaeiye
Velvl Zbarzher, Kum aher Du Filozof
Florian Dohrmann, Ultimate Bulgar


24.06.2019, 21:00
Rahmi M. Koç Müzesi


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20