ETKİNLİKLER

ODA MÜZİĞİNİN YILDIZLARI: CUERTETO CASALS

27

Haziran 2019

1997 yılında Madrid’de kurulan Cuarteto Casals, 20. yıldönümünü Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da çıktığı iddialı bir turneyle kutladı: 6 konserlik serilerde Beethoven’ın tüm yaylı çalgılar dörtlülerini ve altı çağdaş besteciye verdiği eser siparişlerini seslendirdi. Topluluk ayrıca 2018’den 2020’ye kadar, üç set halinde Beethoven yaylı dörtlüleri yayımlıyor. 2020 Beethoven Yılı’na doğru, bestecinin yazdığı ikinci yaylı çalgılar dörtlüsü olan ve özellikle ifade çeşitliliği ile öne çıkan op. 18 No. 1’i, mükemmel birlikteliği ve kuvvetli yön duygusu kadar her bireye özgürlük tanıyan ve sürprizler taşıyan yorumlarıyla övgüler toplayan Cuarteto Casals’dan dinlemek için bu konseri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Cuarteto Casals Londra ve Brahms-Hamburg yarışmalarında birincilikler kazandığından bu yana Carnegie Hall, Köln Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw dahil, dünyanın prestijli salonlarına konuk oluyor. Gerçek anlamda uluslararası tanınırlıktaki ilk İspanyol yaylı çalgılar dörtlüsü olarak çeşitli devlet ödüllerine de sahip ve ülkenin kültür elçisi olarak İspanya Kralı’na diplomatik ziyaretlerinde eşlik ediyor. Madrid’teki Kraliyet Sarayı’nda Stradivarius yapımı çalgılarla konserler veren topluluk, 2020 yılı boyunca sarayın yerleşik topluluğu olacak. Diskografisi az bilinen İspanyol bestecilerden Viyana klasiklerine ve 20. yüzyılın ustalarına uzanan topluluk bu sezon ise Mozart’ın geç dönem dörtlüleriyle Macar besteciler Bartók, Ligeti ve Kurtág’a odaklandığı seri konserler veriyor.

Bu akşamın programında ayrıca Şostakoviç’in tüm melankolikliğine rağmen dörtlüleri arasında en popüleri olan 8 numaralı yaylı çalgılar dörtlüsünün yanı sıra tanımaktan mutluluk duyacağınıza inandığımız çağdaş besteci Sollima’nın eseri yer alıyor. Post-minimalist olarak tanımlanan ve cazdan rock’a ve etnik müziklere, geniş bir yelpazeden beslenen eserlere imza atan Sollima, Patti Smith ve İpek Yolu Projesi ile yaptığı iş birlikleriyle de çok konuşuluyor.


CUARTETO CASALS
Vera Martínez Mehner, keman 
Abel Tomàs, keman
Jonathan Brown, viyola
Arnau Tomàs, viyolonsel


Ludwig van Beethoven, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 1 Fa Majör, op. 18 No. 1
Giovanni Sollima* Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, B267
Dmitri Şostakoviç, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 8 Do minör, op.110

* Türkiye prömiyeri

27.06.2019, 20:00

Neve Şalom Sinagogu

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20