ETKİNLİKLER

HAFTA SONU KLASİKLERİ – II: GOLDEN HORN BRASS ENSEMBLE

29

Haziran 2019

Sıcacık bir cumartesi sabahında hafta sonunu İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi’nin gölgesinde müzikle karşılamak isteyenler bu konserde buluşuyor! İlk olarak 507 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen Galata Kulesi, günümüzdeki haliyle 1348’de Cenevizliler tarafından yeniden inşa edildi; 1445’te yükseltildi. 1839’da II. Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıktı. Artık eteğindeki avlusu, kıyıya inen surları ve hendekleri olmasa da Galata Kulesi, İstanbul’un yüzyıllara uzanan saltanat tarihinin hikâyesini en güzel şekilde anlatıyor.

Bu cumartesi sabahında ise kulenin önündeki meydanda İstanbul Müzik Festivali, tarihi müzikle buluşturuyor. 2019’da 15. sanat yılını kutlayan Golden Horn Brass, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi. 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde "Yılın Oda Müziği Topluluğu" seçilen Golden Horn Brass, geçtiğimiz sezonlarda Türkmenistan, Yunanistan, Romanya, Moldovya, Almanya, Avusturya ve İtalya’da konser salonlarına ve festivallere konuk oldu. Topluluğun renkli ve çeşitli repertuvarı, Barok dönemden çağdaş eserlere ve eser siparişlerine, caz ve pop müziğine uzanıyor.

Topluluğun kurucusu kornocu Begüm Gökmen, yurt içi ve dışında aktif bir konser kariyeri sürdürdüğü gibi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda doçent olarak görev yapıyor. Romanyalı Julian Lupu, George Enescu Ulusal Sanat Üniversitesi mezunu ve halen Bilkent Senfoni Orkestrası’nda trompet grup şefi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim görevlisi. Oğlu Renato Lupu ise yüksek lisans eğitimine babası ile devam etmesinin yanı sıra çeşitli orkestralarda çalıyor. Askeri bando eğitimlerinin üzerine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na giren tromboncu Emre Berbergil ve tubacı Sinan Şirin, halen burada eğitimlerine devam etmekteler. Her biri çalgısında virtüöz, solistliklerinin yanında deneyimli birer orkestra üyesi olan bu beş seçkin müzisyenin güçlerini birleştirdikleri Golden Horn Brass, şehir, müzik, gençlik ve çevre arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi özellikle önemsiyor.


GOLDEN HORN BRASS ENSEMBLE
Begüm Gökmen, korno
Julian Lupu, trompet
Renato Lupu, trompet
Emre Berbergil, trombon
Sinan Şirin, tuba


Manuel Penella, Moreno Vahşi Kedi operasından Uvertür
Giuseppe Verdi, Aida operasından “Zafer Marşı”
Georges Bizet, Carmen Süiti’nden Uvertür, “Habenera” ve “Toreador Şarkısı”
Jeon Hun, Classical Medley
Gerardo Matos, Rodriguez La Cumparsita
Wolfgang Amadeus Mozart, Küçük Bir Gece Müziği, K. 525: Allegro
Leroy Anderson, Bugler’s Holiday
Matt Kingston, Rus Fantezisi  
Joseph Kosma, Autumn Leaves
Anon., Die Bänkelsängerlieder
Grigoras Dinicu, Hora Staccato
Franz Schubert, Ave Maria
Bart Howard, Fly Me to the Moon
Astor Piazzola, Oblivion


29.06.2019, 11:00
Galata Kulesi Meydanı

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20