HABER

Türk Rus Klasik Müzik Festivali

02.05.2019


Paylaş:

Türkiye’nin turizm başkenti olarak gösterilen ve Rus turistler tarafından yoğun ilgi gören Antalya, 7-9-11 Mayıs tarihlerinde Side Antik Tiyatrosu’nda ilk kez düzenlenecek olan Türk Rus Klasik Müzik Festivali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

 

Festival, iki ülke tarafından “Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı” ilan edilen 2019’un, iki ülkenin dostluğunu daha da pekiştirmesi ve kökleri çok eskilere dayanan bu dostluğu müzikle sergilemek amacıyla kültür, sanat, tarih, doğa, spor gibi birçok konuda toplum yararına sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren önemli turizm gruplarından Barut Hotels tarafından düzenlenecek.

 

3000 yıllık Side Antik Tiyatrosu’nun etkileyici atmosferinde gerçekleşecek olan festivalin Genel Sanat Yönetmeni, Rusya'nın en önemli ödüllerinden "Ulusal Kültür Mirası" ödülü sahibi ve günümüzün en büyük keman sanatçıları arasında yer alan maestro Vladimir Spivakov. Festivalin daimi orkestrası ise, uluslararası ödülleri ve dünya çapında yetenekli müzisyenleri ile tanınan Moskova Virtüozları Oda Orkestrası.

 

Şef Vladimir Spivakov ve Moskova Virtüozları Oda Orkestrası, açılış konserine, “İki Dost Ülkenin Bestecileri” Nevit Kodallı’nın Telli Turna süiti ve Şostakoviç’in Prelüd ve Scherzo adlı eserleriyle başlayacak. Sonrasında, Avrupa’da Cecilia Bartoli’nin kız kardeşi olarak anılan Bolşoy Tiyatrosu solisti soprano Anna Aglatova, opera literatürünün en gözde aryalarını seslendirecek. Ardından dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci Fazıl Say’ın solistliğinde, Mozart’ın 12 Numaralı Piyano Konçertosu sanatseverlerle buluşacak. Konser 7 Mayıs Salı günü saat 21:15’de Side Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

 

9 Mayıs Perşembe günü saat 21:15’de gerçekleşecek konserde ise Moskova Virtüozları Oda Orkestrası, bu kez Spivakov’u şef ve solist olarak Vivaldi'nin Keman Konçertosu eşliğinde ağırlayacak. Sonrasında da Spivakov idaresinde, Rusya’nın en başarılı flüt sanatçılarından olan Sergey Zhuravel’e Vivaldi’nin Flüt Konçertosu’nda eşlik edecek. Topluluk konserini, Spivakov idaresinde seslendireceği, Boccherini ve Çaykovski eserleriyle tamamlayacak.

 

11 Mayıs Cumartesi saat 21:15’de düzenlenecek "Piazzolla-Gala” isimli kapanış konserinde ise şef Spivakov ve Moskova Virtüozları Oda Orkestrası, en yetenekli genç kuşak Rus sanatçılar arasında gösterilen akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi üyeleri olan Moskova Virtüozları Oda Orkestrası solistlerine eşlik edecek. Yüzyılımızın romantik eserleri içinde daima özel bir yeri olan Astor Piazzolla’nın eşsiz eserlerinden oluşacak olan kapanış konseri ile festival son bulacak.

 

Türk Rus Klasik Müzik Festivali’nin biletleri yurt içinde ve yurt dışında Biletix’te satışta....

 

www.turkishrussianfestival.com


Andante tarafından Türk-Rus Klasik Müzik Festivali için özel olarak hazırlanan ek yayının ücretsiz olarak linke tıklayarak veya "dergilik" uygulamasından indirerek okuyabilirsiniz...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20