HABER

Gedik Sanat'ta sezonun son konseri

02.05.2019


Paylaş:

6 Mayıs Pazartesi günü Summart Sahne’de gerçekleşecek olan İstanbul Wind Ensemble Konseri’nde Cemal Reşit Rey’in Üflemeli Beşli için yazdığı eserinin Dünya Prömiyeri seslendirilecek.

İstanbul Wind Ensemble’ın ilk seslendirişlere ve Türk bestecilerine verdikleri önem sebebiyle Cemal Reşit Rey’in son öğrencilerinden Aydın Karlıbel tarafından seslendirmeleri için topluluğa verilen eser, Gedik Sanat’ın düzenlediği konserle 6 Mayıs günü seyirciyle buluşuyor. Gedik Sanat Türk bestecilerimizin eserlerini tozlu raflardan çıkartıp arşivlenmesine sebep oluyor. Aynı zamanda eser siparişleriyle yaşayan bestecilerimizin daha fazla eserinin seyirciyle buluşmasına imkan sağlıyor. Gedik Sanat Genel Sanat Yönetmeni Caner Akgün “Ülkemizden çıkan değerlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Gedik Sanat üzerinde yaşadığımız toprakların sorumluluklarıyla projeler üretmeye devam edecek.“ dedi 


Sanat Galerisi'nde konser
 

Gedik Sanat “Birleştirir. Sanat için.“ mottosunun izinde farklı sanat disiplinlerini birarada sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda İstanbul Gedik Üniversitesi gençleriyle Summart Çağdaş Sanat Galerisi’ne yapacağı ziyaret sonucunda Çağdaş Türk bestecilerinin yoğunlukta olduğu bir programı İstanbul Wind Ensemble eşliğinde gençlerin beğenisine sunacak. Konser Summart Sahne’de saat 15:00’da başlayacak. Tüm Üniversiteleri ve gençleri bu konsere davet ediyoruz.


Program
 

Carl Nielsen, Quintet for Winds op. 43

İlhan Baran, Demet Suite

Fazıl Say, Alevi Dedeler Rakı Masasında

Cemal Reşit Rey, Üflemeli Çalgılar için Beşli (Dünya Prömiyeri)IWE – İstanbul Wind Ensemble
 

Birbirinden başarılı beş genç müzisyenin bir araya gelmesi ile oluşan İstanbul Wind Ensemble, 2011 yılında ilk defa dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Alevi Dedeler Rakı Masasında eseri için bir araya gelmiştir. 
 

Elif Yurdakul Baykurt, Mehmet Seyid Mas, Ecesu Sertesen, Mert Kutluğ ve Altuğ Tekin’den oluşan grup üyelerinin her biri; solist, orkestra ve oda müziği alanlarında çalışmalarını aktif olarak sürdüren İstanbul Opera ve Balesi Orkestrası ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarıdır.
 

Yelpazesi çok geniş bir repertuvara sahip olan IWE, Ensemble özelliğini, daralan ve genişleyen bir grup olmasından almıştır. Kimi zaman trio, kimi zaman quartet konserleri de gerçekleştirmişlerdir.
 

2015’te Süreyya Operası’nda verdikleri “Türk Bestecileri” konserinde değerli Türk Bestecisi Yalçın Tura’nın Üflenen Çalgılar için Beşli eserinin Türkiye ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir.
 

IWE; Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Yunanistan / Samos Genç Müzisyenler Festivali gibi birçok önemli platformda konserler gerçekleştirmiş ve son olarak Fazıl Say’ın Yeni Şarkılar albümünde yer alarak dinleyicilerin beğenisini kazanmışlardır.

Nisan 2018 tarihinde Ada Müzik etiketi ile Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde Türk Bestecileri albümü çıkarmışlardır.


Uzun zamandır yakın dost olan ve beraberce müzik yapmaktan keyif alan bir grup olan İstanbul Wind Ensemble üflemeli beşlisi yurt içi ve yurt dışında konserlerine aktif olarak devam etmektedir.
 

Sezonun son konseri
 

Gedik Sanat’ın İstanbul Gedik Üniversitesi bünyesinde başlattığı Oda Müziği konserlerinin sonuncu konseri 6 Mayıs’ta...

2019-2020 Sanat sezonunda devam edecek konserler, İstanbul’un farklı salonlarında birleştirici projelerle seyircinin karşısında olacak.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20