HABER

CSO'dan 19 Mayıs ruhuna...

16.05.2019


Paylaş:

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 17 ve 19 Mayıs 2019 tarihlerinde vereceği iki konserle, Atamızın Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılını kutluyor.


Şef Tolga Taviş yönetimindeki 19 Mayıs’ın 100. Yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konseri, Robert Schumann’ın Opus 54 La Minör Piyano Konçertosu ile başlıyor. Konçertonun solisti ise Atamıza layık bir genç olan 25 yaşındaki Lara Melda. Genç sanatçı, henüz 16 yaşındayken 2010 yılında İngiltere’de düzenlenen BBC Genç Müzisyenler Yarışması’nı birincilikle kazandı. Şef Vasily Petrenko yönetimindeki BBC Ulusal Orkestrası eşliğinde Saint-Saëns’ın 2. Piyano Konçertosu’nu yorumlayan Melda, gösterdiği olağanüstü performansının ardından sıkça BBC radyo programlarında yer almaya başladı. Başta Londra olmak üzere İngiltere’nin pek çok şehrinde önemli orkestralarla konçertolar seslendiren genç sanatçı, Avrupa ülkeleri, Yeni Zelanda ve ülkemizde adından övgüyle söz ettirmeye devam ediyor.


Konser, Ankara’da ilk kez seslendirilecek olan Şef Tolga Taviş’in kendi bestesi Sonsuzluğa Atılan Adım ile devam edecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti bariton Arda Aktar’ın solist olarak yer aldığı eserde anlatıcı Mehmet Yılmaz. Kurgusu İstanbul Devlet Opera ve Balesi rejisörü Murat Göksu tarafından yapılan eserin korolu bölümleri Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Korosu ve TRT Ankara Radyosu Çoksesli Çocuk Korosu tarafından seslendirilecek.


 

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı, 19 Mayıs’ta da ODTÜ’de Devrim Stadı’nda saat 16:00’da Tolga Taviş’in Sonsuzluğa Atılan Adım adlı eseri ve koroların seslendireceği, günün anlamına uygun marşlarla bir kez daha coşkuyla kutlanacak. Bu konserin solisti ise Bariton Kamil Kaplan olacak.

 

Konserin biletlerine CSO gişesinden ya da www.biletinial.com sitesinden ulaşılabilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20