HABER

Bilfenli öğrenciler Kubat'la aynı sahnedeydi

28.05.2019


Paylaş:

Türkiye’nin ilköğretim düzeyindeki öğrencilerinden kurulu ilk ve tek filarmoni orkestrası olan Bilfen Filarmoni Orkestrası ve Korosu, muhteşem bir geceye imza attı. 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencilerinden oluşan yaklaşık 500 kişilik orkestra ve koro, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen geleneksel yıl sonu konserinde Kubat ile birbirinden güzel türküler seslendirdi.
 

2018 – 2019 öğretim yılının bitmesine sayılı günler kala, Bilfen Ortaokullarının İstanbul içi ve İstanbul dışı İzmir, Ankara, İskenderun, Bursa, Ankara ve Antalya kampüslerinden, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda seçilen 6, 7 ve 8. sınıflarından oluşan  yaklaşık 500 kişilik Bilfen Filarmoni Orkestrası ve Korosu, bu kez Türk Halk müziğinin eşsiz sesi Kubat ile aynı sahneyi paylaştı.
 

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen geleneksel yıl sonu konserinde Bilfenli öğrencilerle sahne alan Kubat, birbirinden güzel türküleri öğrencilerle seslendirdi. Orkestra öğrencilerinin bağlama, keman, gitar, flüt, klarnet, obua, korno ve çellolarını konuşturduğu gece, uzun yıllar akıllardan silinmeyecek görüntülere sahne oldu. Bilfen Filarmoni Orkestrası ve Bilfen Korosu’yla birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu belirten Kubat, özellikle bu eşsiz orkestra ve koronun çalışmasına katkıda bulunan 90 müzik öğretmenine ayrıca teşekkür etti.
 

Türküler emin ellerde, “Gençliğin Elinde”


 

Şimdiye kadar sayısız ödül aldığını söyleyen Kubat, “En güzel ödül beni buraya davet etmeniz ve Bilfenli öğrencilerle bu güzel geceyi birlikte gerçekleştirmek. Bu organizasyonun mimarı Bilfen Okulları müzik öğretmenlerine özellikle teşekkür ederim. İnanılmaz bir ekiple birlikteyim.” dedi. Türküler yayıldıkça, büyüdükçe daha mutlu olduğunu ve bu organizasyon için iki gündür heyecandan uyuyamadığını söyleyen Kubat, asıl alkışı öğrencilerin ve onları müziğe, sanata yönlendiren ailelerinin hak ettiğini söyledi.


 

Gelenekselleşen yıl sonu konseri
 

Daha önceki yıllarda Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Kenan Doğulu, Teoman, Emma Shapplin, Sertap Erener, Enrico Macias, Nilüfer ve Candan Erçetin gibi birçok ünlü isimle aynı sahneyi paylaşan öğrenciler, performanslarıyla izleyenlerden tam not aldı. Bilfen Okullarında evrensel bir kültür dili olarak benimsenen enstrüman eğitiminin bir sonucu olan gecede perde; orkestranın çaldığı The Avengers adlı parçayla açıldı. Orkestra şefliğini Bilfen Müzik Öğretmeni Atilla Azizi’nin yaptığı konser programında, Kubat ve Bilfen öğrencilerinin beraber seslendirdikleri Gesi Bağları, Fidayda, Ah Yalan Dünya ve Gönül Dağı türküleri izleyenlerden büyük alkış aldı.
 Haliç Kongre Merkezi'ni dolduran 2500 davetlinin izlediği konserde Bilfen Müzik Öğretmeni Özgür Önal’ın seslendirdiği Uzun İnce Bir Yoldayım türküsü geceye renk kattı. Türkiye'nin en önemli halk müziği sanatçılarından Kubat, Anadolu ezgilerine yer verdiği konserinde Doyulur mu, Bu Gün, Bahçe Duvarından Aştım, Kerimoğlu ve Yas isimli dillerden düşmeyen türküleri de seslendirdi. Kubat, enstrümanları ve sesleri ile kendisine eşlik eden öğrencilere teşekkür ederek öğrencilerle birlikle konserin finalini Bu Gala türküsüyle yaptı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20