SÖYLEŞİ

Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri

19.06.2019


Paylaş:

16 Mayıs akşamı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) Lütfi Kırdar’ın sahnesinde verdiği “Sascha Goetzel 10. Yıl Konseri” uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir klasik müzik şöleni ve hatta görsel bir şölen olarak hafızalara kazındı.

 

Bu unutulmaz konserin kendi alanlarında dünyaca meşhur iki konuğu keman sanatçısı Nemanja Radulovic & ressam Carlito Dalceggio bu gecede Borusan Filarmoni Orkestrası eşliğinde sergiledikleri performanslarıyla eşine az rastlanır bu tarihi geceye imzalarını attılar.

 

Konser öncesi gerçekleşen provalara misafir olarak katılmanın ayrıcalığıyla, konser gecesi nasıl dolu dolu bir performans izleyeceğimize bizzat şahit olmak harika bir deneyimdi. Borusan Oto’nun çatı katında BİFO’ya tahsis edilmiş harika "9:55 Toplantı Salonu”nda orkestrayı dinlemek, Sascha Goetzel’in nasıl lider bir şef olduğuna şahit olmak ve konser edasıyla samimi bir ortamda gerçekleşen, orkestranın çaldığı notaların gümbür gümbür yankılandığı bu salonda onları yakından izlemek tarifsiz bir keyifti.

 

Provalar esnasında dikkatimi en çok çeken Sascha Goetzel ile Borusan Filarmoni Orkestrası’nın nasıl etle tırnak hâline gelmiş olduğuydu. Tabi ki bu durum her konserlerinde oldukça görünür olsa da seyircinin olmadığı bu ortamda, bu kuvvetli bağın nasıl hayat bulduğuna şahit olmak geçen 10 yılın özeti gibiydi. Şefin memnun olmadığını neredeyse hiç sözcük kullanmadan, sesler ve beden diliyle ifade ettiği bir pasajı, ikinci tekrara gerek olmaksızın, şefi memnun eden ton ve vurguyu yakalayarak çalmakta hiç ama hiç zorlanmıyordu BİFO. İşte bu sinerji ve ortamın pozitif enerjisi her zaman izlemekten büyük keyif aldığımız Sascha Goetzel ve BİFO’nun başarısının sırrı. 

Sanırım bu sinerji, uyum veya bağ kesinlikle bulaşıcı… Nemanja Radulovic artık hem yaptıkları kayıtlar hem de birlikte verdikleri konserler sayesinde bu takımın bir parçası olmuş. İlk olarak 2018 yılında BİFO yine Lütfi Kırdar sahnesinde Haçaturyan’ın Re Minör Keman Konçertosu yorumuyla kemancıyı konuk ettiğinde harikulade bir konser izlemiştik. Nemanja benim yakından takip ettiğim, sıkı çalışma prensibi sayesinde son dönemlerde birçok başarıya imza atan ve adını artık çok fazla duyacağınız bir sanatçı. Yaklaşık bir sene sonra BİFO aynı sahnede sanatçıyı bu sefer Çaykovski’nin Re Majör Keman Konçertosu performansıyla konuk etti. Provalarda açıkçası kulaklarımıza inanamadık… Radulovic tabiri caizse resmen kendini aşmış ve Çaykovski’nin Keman Konçertosu’nu uçurmuş! Ama bu inanılmaz hıza rağmen ne bir yanlış nota ne bir ses kayması ne de orkestrayla senkron problemi duyduk. Tabi ki solistin paralelinde, Goetzel ve orkestranın bu sıra dışı kemancıyla mükemmel uyumu yakalamasında aradan geçen bu 10 yılın çalışma, disiplin ve uyumu yatıyor.

 

Tüm provayı baştan sona izledikten sonra, maestroya “Eğer prova böyleyse konseri hayal bile edemiyorum” demekten kendimi alamadım. Her daim ruhumuza görsel ve işitsel olarak hitap eden konserlerine alışkın olsak bile, 16 Mayıs akşamı istisnasız, her şeyiyle bambaşka bir deneyim yaşattı seyircilerine BİFO. Tabi hâliyle bu coşkuya ortak olan şıra dışı kemancı Nemanja Radulovic ve bir de bu konseri canlı performansıyla görsel sanata çeviren ünlü Kanadalı ressam Carlito Dalceggio’nun katılmasıyla seyirciler sanatın görselliğin işitselliğin ve duyumsallığının içinde tarifsiz bir yolculuğa çıktı.
 

Aslında provalar haricinde bugünlere nasıl gelindiğinin ve gecenin nasıl olacağına dair ipuçları çok keyifli geçen konser öncesi söyleşide de seyircilerle paylaşıldı. Artık tüm Avrupa’da olduğu gibi Borusan Sanat’ında Türkiye’de tekrardan hayata geçirdiği, sevgili Serhan Bali’nin sunumuyla “Konser Öncesi” söyleşisine katılan Sascha Goetzel ve Carlito Dalceggio’nun anlatıklarına göre; 10 yıl önce Sascha’nın daha yeni Borusan Sanat ailesinin ferdi olduğu zamanlarda Borusan Sanat’ın başka bir etkinliği için orada bulunan Carlito’yla tanışmasıyla, Sascha’nın ‘hayatta mutlaka yapmak istediği şeyler’ listesinin en başında yer alan ‘senfoni ve resmin aynı sahnede canlı olarak icra edilmesi’ projesi tam 10 yıl sonra bu özel gecede hayata buldu. Bu geceye dair her şeye Sascha ve Carlito birlikte karar vererek ruhun dilinin müzik ve resimle ortak yansımasında, “fırçanın müzik olduğu ve seyircilerin ruhlarıyla buluştuğu eşsiz özgünlükte bir deneyim” olarak nitelendirdikleri, hem göze hem de ruha hitap eden bir deneyim yaşattılar.
 


 

Konser akşamı Sascha Goetzel’le yaptığım söyleşiyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

Sascha Goetzel için 10 yılda ne değişti?
 

İstanbul’a ilk geldiğimde karşımda enerjiyle dolu ve müzik yapmak için tutkulu, genç, yetenekli bir orkestra buldum. Şimdi o orkestra aynı unsurlara sahip olmasının yanı sıra, birlikte çalışarak 10 yıl içinde Borusan İstanbul Filarmoni hâline geldi. Bunu tüm müzisyenler adına söyleyebilirim ki Sanat Yönetmeni ve şefi olarak işe başladığımdan bu yana her yıl kalitemizi yükselttiğimiz için gurur duyuyoruz. Burada övgü, mükemmellik için hizmet veren ve çok çalışan, dünyanın en iyi orkestraları seviyesinde performanslar sergileyen müzisyenlere gidiyor. Dünyanın en iyi uluslararası topluluklarından biri olarak tanınmak için çalışıyoruz ve 10 yıl içinde dünyadaki uluslararası basın ve müzikseverler tarafından bu noktaya ulaştık.


 

BİFO’yla yaşadığınız en unutulmaz an ya da anı ne idi sizin için?

Benim için her anı çok değerliydi. En değerli kıymetli an, birlikte çalışmaya karar verdiğimizde, birbirimize güvendiğimiz, zor zamanlarda birlikte kaldığımız ve BİFO’yu büyütmek için yeteneklerimizi taahhüt ettiğimiz an oldu. Hepimiz için en büyük ödül, müziğe getirebileceğimiz kalitedir.


 

10 yıl insan hayatında çok geniş yer kaplayan, önemli bir zaman dilimi… Bu husustaki duygularınız neler acaba?

Öncelikle minnettarım, geldiğim nokta için mutluyum ve arzu ettiğim ve hayalimi kurduğum şeyleri hayata geçirebilmiş olmaktan çok ama çok hoşnut hissediyorum.


 

Kendiniz için dileğiniz nedir?

Her şeyden önce sağlık. Vücudumuz ve/veya beynimiz artık çalışmıyorsa hiçbir şey yapamayız. Beden, aklımızı, gücümüzü ve ruhumuzu taşıyan araçtır. Ben, inanılmaz güzel şeyler deneyimlemek, güzellik ve sanat yaratmak ve hayatımı birçok harika insanla paylaşmak için yaşıyorum. Umarım hayat bunu daha uzun yıllar boyunca yapmama izin verir. Hayatımda bundan daha fazla mutluluk ve güzellik isteyemem.


Osman Enfiyecizade

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20