HABER

2019 konserleri başlıyor

20.06.2019


Paylaş:

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına öncülük ettiği ve Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO) Türkiye’den genç müzisyenleri klasik müzik severlerle buluşturmaya devam ediyor. Türkiye'nin pek çok şehrindeki 12 konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan 76 genç müzisyenden oluşan orkestra, yurtdışı turnesi öncesinde İstanbul’da vereceği iki konserle sanatseverlerle bir araya gelecek. 
 

 

Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde konser turnesine hazırlanan orkestra bu yıl 8 – 23 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa giriyor. Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni Türkiye ve dünyadan dinleyicilerle buluşturan orkestra 13. yılında da keyifli bir konser maratonuna hazırlanıyor. Kamp süresince Şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen James Lyman ile Türkiye’nin başarılı keman ve viyola virtüözlerinden Atilla Aldemir tarafından eğitim ve provalar yürütülecek.

 

 

İstanbul Konserinin Solisti Türk Piyanist Gökhan Aybulus

 

Orkestranın konser programı 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat Konser Salonu’nda gerçekleşecek iki İstanbul konseriyle başlıyor. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası İstanbul konserlerinde, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada aldığı derecelerle dikkat çeken Türk piyanist Gökhan Aybulus’a eşlik edecek. Uluslararası festivallerin yanı sıra Türkiye’de de pek çok konser veren sanatçı, dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek adından söz ettirdi. 

Sicilya’da Kamp Devam Edecek

 

24 Temmuz’da Berlin’de Young Euro Classic Festival konseriyle yurtdışı turnesine başlayan orkestra, Berlin konserinde solist Gökhan Aybulus’a bir kez daha eşlik edecek. TUGFO 2019 Berlin konseri, dünyanın önde gelen kültür-sanat kanallarından Deutschlandfunk Kultur radyosu tarafından kaydedilecek ve Avrupa Yayın Birliği tarafından paylaşılacak. Almanya’dan sonra İtalya’ya geçecek olan orkestra, Sicilya’da 26 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında bir yandan konserlerine devam ederken bir yandan da prova ve eğitimlerini sürdürecek. Orkestra, Sicilya konserleri kapsamında; 27 Temmuz ve 3 Ağustos’ta Palermo’da, 28 Temmuz’da Bagheria’da, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo’da, 1 Ağustos’ta Marsala’da ve son olarak 4 Ağustos’ta Corleone’de verecekleri toplam 6 konserle Avrupa turnesini tamamlayacak. 27 Temmuz Palermo konserinde piyanonun dâhisi olarak adlandırılan İvo Pogorelich solist olarak sahneye çıkacak. Orkestra ayrıca, 31 Temmuz’da Castellmare del Golfo ve 3 Ağustos’ta Palermo konserlerinde, genç yaşta ödüllerle yeteneğini ortaya koyan Rus piyanist Sofia Vasheruk’a orkestra eşlik edecek. 


 

 

Türk Bestecinin Eseri Avrupalı dinleyicilerle buluşacak

 

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yıl Türk besteci Füsun Köksal’ın Silent Echoes II eserini dinleyicilerle buluşturacak. Orkestranın bu yıl repertuvarında Wagner, Beethoven, Çaykovski, Rahmaninov, Prokofiev ve Weber‘in de eserleri de bulunuyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20