HABER

Bilkent Kompozisyon Akademisi 2019

21.06.2019


Paylaş:

Henüz profesyonel hayatlarının başlangıcındaki genç besteciler için tasarlanmış bir yaz okulu ve işlik olan Bilkent Kompozisyon Akademisi, yeni müzik bestecileri, icracıları ve eğitimcileriyle, ilgili alanlarda etkinlik gösteren diğer profesyoneller ve akademisyenleri, çokdisiplinli temelde bir araya getirerek uluslararası bir ağ ve sinerji yaratmayı hedefliyor. Türkiye ve çevre ülkelerden (örn. İran) olduğu kadar Avrupa (örn. Norveç, İngiltere ve Almanya) ve küresel anlamda tüm diğer coğrafyalardan da (örn. Avustralya, Hong Kong ve ABD) katılımcılara yer veriyor.


Yaz okulunun ikinci sürümü olan Bilkent Kompozisyon Akademisi 2019, kısaca BCA19, 24 – 30 Haziran tarihlerinde Bilkent Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleşecek. Düzenleyiciler, BCA19’u olası kıldığı için başta Ernst von Siemens Müzik Vakfı olmak üzere diğer destekleyiciler arasında Music Norway, Ankara Norveç Kraliyet Büyükelçiliği, Goethe-Institut, Tarabya Kulturakademie ve Norveç Müzik Akademisi yer alıyor.


Mark Andre’nin genel sanat yönetmeni olduğu BCA19’un aktif katılımcıları misafir profesörler Eivind Buene (besteci ve yazar, Oslo) ve Hanna Eimermacher’le (besteci, Almanya) olduğu kadar misafir topluluklar Cikada (Oslo) ve Arditti Quartet (Londra) ile de bire bir çalışma imkânı bulacaklardır. Günlük provalar ve dersler sırasında üzerinde çalışılacak ve akademi sonunda halka açık olarak seslendirilecek olan aktif katılımcı eserlerinin tonmeister Pieter Snapper tarafından profesyonel kayıtları yapılacak. Bunlardan seçilenler kayıtlar ise akademi ertesinde dijital platformlarda yayınlanacak.


BCA19’da yer alan diğer misafir profesörler arasında Irvine Arditti (kemancı, Londra), Samir Odeh-Tamimi (besteci, Filistin/Almanya), Christian Eggen (orkestra şefi, besteci, piyanist, Oslo), Kenneth Karlsson (piyanist, Oslo), Ali Ergur (sosyolog, Galatasaray Üniversitesi), Mahir Cetiz (besteci, Columbia University, New York), Michael Ellison (besteci, etnomüzikolog, Bristol University) ve Noel Zahler (besteci, Texas Tech University) bulunmakta...

Kuzey Avrupa yeni müziğinin önde gelen, köklü topluluğu Cikada Ensemble ve modern müzik alanında tüm dünyada saygınlık kazanmış, efsanevî Arditti Quartet halka açık ikişer konserle BCA19’un sonuçlarını duyuraca. Her iki topluluk da ilk konserlerinde günümüz çağdaş literatüründen seçilmiş eserleri, ikinci konserlerindeyse BCA19 aktif katılımcılarının çalışmalarını seslendirecek.

Detaylı bilgi için: bilkentcompositionacademy.wordpress.com

Online konser biletleri: https://bilet.bilkent.edu.tr/bilet/964/mssf-salon
Bilkent Konser Salonu gişesi: 0312 290 1775

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20