HABER

Senfoni ile Saz Eserleri

09.07.2019


Paylaş:Klasik batı müziğini seçkin bir icra tarzıyla ortaya koyan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası şef Orhan Şallıel’in yönetimi ve düzenlemeleriyle Türk müziğinin seçkin eserlerini yeniden yorumlayacak. Orkestra bu muhteşem konserde ülkemizin yetiştirdiği değerli virtüozlardan Murat Salim Tokaç'a eşlik edecek.


Medeniyetimizin kadîm güneşi ve tarih sahnesinin ezelî aktörlerinden atalar mirası kültürümüz; çağlar boyunca ezgi, nağme, renk, desen, söz ve oyunla kimliğimize nakşedilen, benliğimizi mayalayan, “öz”ümüzü yansıtan, medeniyetimizin aynası, kültürel aktarımın nirengi noktası, gelişim ve dönüşümün ana mihveri olmuştur.  

Selefine selâm duran, halefini müjdeleyen bir âhenk içerisinde dilden dile, gönülden gönle, ustaların yaktığı meşalelerle elden ele günümüze ulaşan eşsiz kültürümüzün bir izdüşümü olarak Türk Müziği, derin kökleri ile bin yılı aşkın kültür mirasının olgun bir ifadesidir.  

Kuruluşundan bugüne klasik Batı müziğini seçkin bir icra tarzıyla ortaya koyan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın sanatçılarının katılımı ile gönüllerimize ve mâzimize nakşedilen ve çok sevilen eserlerin özgün bir yorumunu, arşiv niteliği taşıyacak bir albüm çalışması ile dinleyicilerimizin dikkat ve beğenisine sunulan  Senfoni ile Saz Eserleri projesinin izleyiciyle buluşması, Adana ve İstanbul’dan sonra 10 Temmuz 2019 tarihinde Bodrum Kaleiçinde gerçekleşecek.  

Yaklaşık 25 sanatçıdan oluşan bir orkestra eşliğinde Sultan Abdülaziz'den Refik Fersan'a, Tanburî Cemil Bey'den Cinuçen Tanrıkorur'a müziğimizin önemli bestekârların seçkin eserlerinin aslına uygun şekilde icra edildiği; gerek sanatsal nitelikleri, gerek icracı orkestra ve solisti; gerekse işitsel ve görsel özellikleriyle sanatseverlere doyumsuz bir ziyafet sunan Senfoni ile Saz Eserleri projesi, ülkemiz sanatının tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yurt dışı programlarına da dâhil edilmektedir.        Orhan Şallıel, şef 

Yurt dışındaki ve Türkiye’deki başarılarıyla yetenekli bir şef olarak dikkat çeken Orhan Şallıel, müziğe MSÜ Devlet Konservatuvarı’nda başlamış, fagot dalındaki öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda 6 yıl fagot sanatçısı olarak çalışmıştır. Bu dönemde bir yandan da kompozisyon bölümünde İlhan Usmanbaş ve Erçivan Saydam’la bestecilik öğrenimi yapmıştır. Ayrıca İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Orhan Tanrıkulu, Renato Palumbo ve Robert Wagner’den şeflik dersleri almış, bu alandaki çalışmalarını geliştirmek üzere Hollanda’ya gitmiştir. Rotterdam Konservatuvarı’nda Arie van Beek, Hans Vriesen ve Jos van der Sijde ile çağdaş müzik stilleri üzerine şeflik, Klaas de Vries ve Peterjan Wagemens ile kompozisyon çalışmıştır. Amsterdam’daki Weelinck Konservatuarı’nda Joop van Zon ile klasik repertuvar ve orkestra şefliği çalışırken Hollanda’dan kazandığı bursla Helsinki Sibelius Akademisi’ne gönderilmiştir. Bu akademide Jorma Panula, Eri Klas, Atso Almila gibi şeflerle çalışmış; ayrıca Londra Royal Akademisi şeflik bölümü profesörü Colin Meters, Dresden Filarmoni’nin şefi Hans-Dieter Hauschild ve St. Petersburg Çaykovski Konservatuarı’nın opera ve senfoni bölümleri başkanı İlya Musin gibi ünlü şeflerden yararlanmıştır. Ertesi yıl Hollanda’ya dönen Şallıel Rotterdam Konservatuvarı’nı bitirmiş, Avusturya ve İtalya’da katıldığı şeflik kurslarında Karl Österreicher, Yuji Yuasa, İlya Musin ve Valeri Gergiev ile çalışma olanağını bulmuştur.

Şallıel, Avrupa’da profesyonel şef olarak yönettiği orkestraların başlıcaları arasında Finlandiya’da Kouvola, Hollanda’da Maas, Leiden, Rotterdam Erasmus senfoni orkestraları vardır. 1996 yılında Türkiye’ye yerleşen sanatçımız, İstanbul Devlet Operası’nda Mahler’in 8. Senfonisi, R. Strauss’un Salome’si, Puccini’nin Turandot’u ve Verdi’nin Aida’sındaki başarılarıyla adını duyurmuş, 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı yönetmiştir. Ülkemizdeki bütün senfoni orkestralarıyla konserler vermiş, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın daimi şefliğini yapmış olan Şallıel 2017 yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimi şeflik görevine atanmıştır.  Murat Sâlim Tokaç, solist (tanbur)  

Günümüzün önde gelen ney ve tanbur icrâcılarından olan Doç. Dr. Murat Sâlim Tokaç, 1969 yılında Kırıkkale’de doğdu. 1992 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı fakültede Mikrobiyoloji alanında; Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde de Müzikoloji alanında doktora yaptı. 2014 yılında Türk Müziği yorumculuğu alanında Doçentlik unvanına hak kazandı.  

1991 yılında Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na ney ve tanbur sanatçısı olarak atandı. 2004 yılında aynı koronun şefliğine getirildi. 2007 yılında İstanbul’da kurulmuş olan İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu’na atandı. Yurt içinde koroyla katıldığı konserlerin yanı sıra solo resitaller verdi ve TV programlarına katıldı.  

Değişik topluluklarla ve ferdî olarak Avrupa’nın bütün ülkeleri, A.B.D., Japonya, G. Kore, Malezya, Azerbaycan, Ermenistan, Avustralya ve Rusya'da konserler, ney ve tanbur seminerleri verdi. 1998’de Samsun ilinde KASİAD (Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği) öncülüğünde yapılan değerlendirmede yılın “Müzik Adamı” seçildi ve ödül aldı.  

1995 yılından başlayarak günümüze dek, sayısı 70’e ulaşan yapımda sanat yönetmeni, solist ve icracı olarak görev alan, pek çok dergide yayımlanmış makaleleri de bulunan Doç. Dr. Murat Sâlim Tokaç, hâlen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü olarak görev yapmakta, aynı zamanda İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Sanat Yönetmenliği görevini de yürütmektedir. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20