HABER

2. Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri

18.07.2019


Paylaş:

Dünyanın önemli müzik öğretimi yaklaşımlarından biri olan ve tüm dünyada yaygın olarak bilinen, tanınan ve uygulanan Kodaly Müzik Eğitimi yaklaşımı, Türk ulusal müzik eğitimi yaşantımızda sıklıkla konuşulmasına karşın, bugüne kadar herhangi bir organizasyonda konu edilmemiş, uygulamaya dönük olanakları müzik eğitimi ilgililerince çok da tanınamamıştır. Kodály Müzik Eğitimi yaklaşımı, Macar besteci ve müzik pedagogu Zoltan Kodály (1882-1967)’in adıyla anılan bir müzik eğitimi anlayışıdır. 

Marmara Üniversitesi ve Macaristan Başkonsolosluğu'nun himayesinde Franz Lizst Müzik Akademisi Kodaly Enstitüsü ve Macar Kültür Merkezi’nin iş birliğiyle ilki “1. Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri” 9-12 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Göztepe Kampüsü’nde gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri’nin ikincisini yine aynı koşullarda 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

II. Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri, ağırlıklı olarak atölye çalışmaları ve konserleri içermektedir. Dünya’da Kodaly Eğitimi konusunda tanınan altı uzman eğitmen, dört gün boyunca, beş farkı disiplinde eş zamanlı olarak atölye çalışması yürütecektir. 150 dolayında aktif katılımcının beklendiği eğitim günlerinde katılımcılar, Kodaly Müzik Eğitimi anlayışı kapsamında çocuk müzik eğitimi (erken çocukluktan, ilkokul, ortaokul müzik eğitimi düzeylerine kadar), solfej eğitimi, koro ve koro yönetimi, colourstrings adıyla bilinen çalgı öğretimiyle keman ve çello öğretimi ve Kokas (müzik aracılığıyla çocukların içsel dünyalarının artistik dil ve kodlar yardımıyla yorumlanması, hareket ve aktivite yoluyla verimli çalışmalara dönüştürülmesi ve bu yolla ifade becerilerinin geliştirilmesi esasına dayalı bir yaklaşım) ana başlıklarında eğitim alarak, aktif katılımla yaşayarak tanıma/öğrenme fırsatı bulacaklar.

Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi ve aynı zamanda 2. Uluslararası İstanbul Kodaly Eğitim Günleri etkinliğinin proje yürütücüsü ve öncüsü olan Prof. Dr. Sibel Çoban, ülkemiz müzik eğitimi alanı açısından bu etkinliği ikinci kez düzenlemenin bir görev ve sorumluluk olduğunu belirterek yıllardır hayali olan böylesine nitelikli ve verimli bir etkinliğin ikincisini yine ülkemizin en köklü ve öncü akademik kurumu olan Marmara Üniversitesinde gerçekleştirmiş olmanın da ayrıca mutluluğunu ve gururunu taşıdığını şahsı ve düzenleme kurulu adına belirtmekte...
 

www.kodalyturkey.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20