HABER

Gümüşlük'te festival devam ediyor

20.07.2019


Paylaş:

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 21 Temmuz akşamı, 2019 GFA Çello Masterclass’ına katılan genç yeteneklerin Toprak Ev’de vereceği “Kumda Çello” başlıklı konsere ev sahipliği yapacak.  

Başladığı yıldan bu yana yurdumuzdan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 1300’ün üstünde genç yeteneğe sertifika veren Gümüşlük Festival Akademisi, bu yıl yine 5 dalda gerçekleştiriliyor. GFA’nın bu yılki ilk masterclass'ına katılan farklı yaş ve eğitim düzeyindeki viyolonsel öğrencileri, festival bünyesinde bir konser vermek için davet edilen Hollandalı viyolonselist Jeroen den Herder’den 15-21 Temmuz tarihleri arasında ustalık sınıfı dersleri alacak. Halen devam etmekte olan viyolonsel sınıfına katılan öğrenciler, Jeroen den Herder’den aldıkları bilgi ve becerileri, 21 Temmuz Pazar akşamı, saat 20:30’da verecekleri “Kumda Çello” başlıklı konserle sergileyecekler.

Konserde Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee, eşlikçi olarak yer alacak. Konserin geliri, burs fonuna aktarılacak İspanya ve Türkiye’den, yaşları 12 ila 20 arasında değişen 5 genç yetenek, verecekleri konserde ikişer eser seslendirecek.

Elgar, Popper, Bach, Lalo, Ligeti ve Haydn gibi bestecilerin eserlerine yer verecek olan genç yetenekler, Codartas Rotterdam Konservatuarı, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı gibi farklı okullardan geliyor.

Gümüşlük sahilinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşecek konserin bilet gelirleri, 2020 GFA Burs Fonuna aktarılacak.  

Konserde genç yetenekler sırasıyla şu eserleri icra edecek: Edward Elgar, “Cello Concerto”, David Popper, “Hungarian Rhapsody”; J.S. Bach, “Suite no.3”; J.S. Bach, “Concerto in C Minör”; Joseph Haydn, “C Major Concert”; Eduard Lalo, “Cello Concerto”; J.S. Bach, “Cello Suites no.1 & 2”; György Ligeti, “Sonata for solo Cello” ve J.S. Bach, “Suite no.4”  


2019 GFA Masterclass'larında program

Bir sonraki sınıf olan keman masterclass'ı 23-28 Temmuz tarihleri arasında Macar kemancı Ildiko Moog ve Erkin Onay tarafından verilecek. GFA, 30 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında Francesco Libetta, Konstanze Eickhorst ve Gülsin Onay’ın verecekleri piyano masterclass'ıyla devam edecek.

GFA, 13 – 18 Ağustos tarihleri arasında şeflik masterclassı' öğrencilerini ağırlayacak. Bu sınıfın eğitmenliğini ise İsrailli şef Lior Shambadal üstlenecek. GFA’da 2019’un son ustalık sınıfı 20 – 25 Ağustos tarihleri arasında Fora Baltacıgil’in vereceği kontrbas masterclass'ı olacak.  

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali sponsor ve destekçiler Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi. Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları. Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.  

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev, Gümüşlük Sahili konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20:30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21:15’tir.

Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10:00-18:00 arasında Festival merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19:30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Biletix’ten temin edilebilecek.  


www.gumuslukfestival.org

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20