HABER

Keyifli, sıra dışı bir festival deneyimi

27.07.2019


Paylaş:

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve sanatseverlerden çok iyi yorumlar alan Bachçede Yaz Festivali, bu yaz 5 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta müzikseverlerle buluşacak.  

Hakan Erdoğan Productions tarafından 1998’den beri düzenlenen İstanbul Bach Günleri ve konserleri bugüne kadar saraylar, müzeler gibi pek çok sıra dışı mekânda gerçekleştirildi. Bach&Love, Bach Before&After, Bach&Bahar gibi farklı temalarla tasarlanan Bach festivalleri ve konserleri, çoğunlukla katı kuralların işlediği düşünülen klasik müzik konserlerinin son derece keyifli ve alternatif bir atmosferde gerçekleşmesini sağlıyor.  

Festival, 16-18. yüzyıl Avrupa ve Osmanlı saray müziklerini icra eden İzmir Barok tarafından verilecek olan konserle açılacak. Her iki türü de orijinal enstrümanlarıyla sunan ilk Türk topluluğu olan İzmir Barok’un dinleyiciyle buluşacağı konser 5 Ağustos’ta Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta izlenebilir.  

6 Ağustos’taki ikinci konserde Rusya’dan misafir edilen Globus Music topluluğu yer alacak. Klavsen, viola da gamba, keman ve sopranodan oluşan topluluk Barok müzikteki yenilikçi performanslarıyla dikkat çekiyor.  

Festival Bach’ın müziğini cazla harika bir şekilde birleştiren Thomas Gabriel Trio’nun 21 Ağustos akşamı vereceği konserle devam edecek. Almanya’dan gelen topluluk piyanoda Thomas Gabriel, kontrbasta Gunnar Polansky ve davulda Martin Klusmann’dan oluşuyor.  

22 Ağustos’ta ise Çek Cumhuriyeti’nin en iyi topluluklarından Musica Minore’yi misafir edecek olan festival, 23 Ağustos’ta dünyanın önde gelen piyanistlerinden Konstantin Lifschitz’i dinleyiciyle buluşturacak.  

Festival 27 Ağustos’ta Avrupa’nın en eski Barok topluluklarından Hortus Musicus’un vereceği konserle devam edecek. Konserin ikinci yarısında Türkiye’nin en iyi kanuncularından Tahir Aydoğdu’nun katılımıyla eski Türk müziğinden eserler seslendirilecek.  

Türkiye’de Barok müziğe müzisyenlerin de ilgisinin artmasıyla birlikte, bu yıl ilk kez Türk grupların da yer aldığı festivalde Türk klavsenci İklim Tamkan’ın oluşturduğu topluluk tarafından Pergolesi’nin Stabat Mater’i yorumlanacak. 3 Eylül’de Fıstıklı Teras’ta verilecek bu konserin solistleri soprano Nihan İnan ve mezzosoprano Senem Demircioğlu.  Bachçede Yaz Festivali 5 Eylül’de Rusya’dan gelen The Barock Moscow Ensemble’ın vereceği çarpıcı konserle sona erecek.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20