SÖYLEŞİ

En büyük hayalim bir Broadway müzikalinde çalmak

31.07.2019


Paylaş:

1992 Adana doğumlu keman sanatçısı Cansu Özyürek, daha çok küçük yaşta dans ve ritim duygusu konusunda ailesinin ve öğretmenlerinin ilgisini çekmiş. Öğretmenlerinin yönlendirmesiyle 2. sınıfta Çukurova Senfoni Orkestrası’nın açtığı müzik korosu seçmelerini kazanarak, koronun en küçük üyesi olarak tüm çalışmalara sabırla ve azimle devam etmiş. Berklee College Of Music mezunu Özyürek’le müzik yolculuğunun uğrak noktalarını konuştuk.  


Konservatuvar süreci nasıl başladı?  

2000 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınav açmıştı. Ben sekiz yaşımdaydım. Annem ve babamla bu sınava gittim. Şarkı söylemeyi de çok seviyordum ama herhangi bir müzik aleti çalmıyordum. Kulak sınavına girdim ve kazandım. Okulu da çok beğenmiştim. Tüm odalardan ve pencerelerden ezgilerin, hoş seslerin çıktığı bir ortamdı… Doğal olarak çok hoşlandım.   Eğitim süreci nasıl işledi? Nasıl bir eğitim aldın?  İlkokuldan itibaren her dönemin sonunda jürinin karşısına çıkmak üzere bir repertuvar hazırlıyorduk. Çok heyecanlı ve canlı performans gösterdiğimiz bu sınavlar liseye kadar böyle geçti. Üniversitede Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı’nın sınavını kazandım ve üniversiteyi burada bitirdim.    

Öğrenciyken de orkestralarda çaldığını biliyorum. Hangi orkestralardı bunlar?  

Evet, gençlik senfoni orkestralarının yanında Çukurova Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’yle de konserler verdim. Aynı zamanda Royal Opera House’un İstanbul turnesinde yer aldım. Okul bittikten sonra ise bir süre İzmir Devlet Tiyatrosu’nun orkestrasıyla birlikte çaldım.  

Berklee nasıl bir okul? Orada neler yaptığından biraz bahseder misin?  

Berklee College Of Music, eğitim hayatınız boyunca alanınızda ne öğrenmek ve neyi tecrübe etmek istiyorsanız veriyor. Ben yalnızca performans dersleriyle kalmayıp aynı zamanda müzik işletme ve prodüksiyon dersleri de aldım. 2016’da Boston Konservatuvarı’yla birleştiğinde, oradan ders alma olanağı da yakaladım. Okulun son döneminde, Los Angeles’ta bir müzik yayın şirketinde staj yaptım. Patronum Roxanne Seeman, Barbara Streisand, The Jacksons, Bette Midler gibi isimlerin yanında Arif Mardin ve Ahmet Ertegun gibi Türk isimlerle de çalışmış ünlü bir şarkı söz yazarıydı.

 

Berklee’nin uluslararası radyo ağı BIRN’le (Berklee International Radio Network) Kaki King için canlı bir albüm kaydettik. Berklee’deyken yaptığım en önemli işlerden biri bu. Berklee Red Room’da bir gecede iki kere sahne aldığımız konser, albüm olarak kaydedildi. Bu benim için inanılmaz bir deneyimdi. Bir diğer deneyim de New York Public radyosunda (WNYC) Kaki King’in albüm tanıtımı için gitarın yanında dörtlü olarak yaptığımız canlı performanstı. Bunun yanında uluslararası, Grammy ödüllü sanatçılarla aynı sahnede olma fırsatı buldum. Bunlardan bazıları; Terrence Blanchard, Tigran Hamasyan, Esparanza Spalding, Nile Rodgers, Rosanne Cash, Jacob Collier ve Eugene Friesen idi. Okuldan artan kalan zamanlarımda Berklee’nin Liberal Arts departmanında asistan olarak çalıştım. Bir profesörümün ricası üzerine Haiti’de yetim çocuklara Skype üzerinden keman dersleri vererek okulun sosyal sorumluluk projesinde görev aldım.

Okul bittiğinden beri neler yapıyorsun veya yapmayı düşünüyorsun? Hedeflerin, hayallerin neler?  

Okulun son döneminde staj için Los Angeles’a geldiğimden beri buradayım. Şu anda Santa Monica Senfoni’yle çalıyorum, geçtiğimiz aylarda Culver City ve Crown City orkestralarıyla da konserler verdim. Yine yerli ve uluslararası birçok sanatçının albüm kayıtlarında ve konserlerinde yer almaya devam ediyorum. Henüz bir film müziği kaydında yer almamış olsam da kısa film, belgesel veya dizi müziği kayıtlarında çalıyorum. Aynı zamanda LA Suzuki Akademi’de çocuklara keman dersi veriyorum. En büyük hayalim bir Broadway müzikalinde çalmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20