HABER

Bebeğinizle konsere gitmek ister misiniz?

31.07.2019


Paylaş:

Genel olarak yedi yaş altı çocukların (özel konserler hariç) konser salonlarına alınmadığı ülkemizde, bu ihtiyacı karşılamak üzere bir grup kuruldu: Baby Concerts. Kendisi de iyi bir dinleyici olan menajer Tatiana Uzunay (Rusya) ve kemancı Alise Juska-Savga (Letonya) önderliğinde kurulan grubun diğer üyeleri ise kemancı Katarzyna Özdemir (Polonya), çellist Feride Berin Öget (Türkiye), flütist Didem Karakaya (Türkiye) ve balerin Olga Yürükoğlu (Azerbaycan).  

Grup ilk konserini, 2019 yılının şubat ayında Pera Müzesi’nde verdi. Sonrasında şair ve yazar Sunay Akın’ın çabalarıyla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde düzenli konserler veren topluluk önümüzdeki sezon da müzede, dünyadaki “Artist in Residence” örnekleri gibi, hafta içi iki gün müzeye gelen öğrencilerle, ayda bir kere de genel dinleyici kitlesiyle buluşacak.  

Klasik müzik, bale ve bir hikâyenin kombinasyonundan oluşan konserlerde, çocuklar sadece müziği canlı olarak dinlemekle kalmıyor, profesyonel bir balerinin de performansına tanık oluyorlar. Müzisyenler tarafından anlatılan hikâye de çocukların müziği daha iyi anlamasına ve hissetmesine yardımcı oluyor. Her konser sonunda çocuklar enstrümanlara yaklaşıyorlar ve onlara dokunup nasıl ses çıkardıklarını keşfedebiliyorlar.  

Baby Concerts kurulalı henüz altı ay olmasına rağmen birçok festival ve mekândan davet alıyor. Siz de önümüzdeki sezondaki grubun tüm konserlerini Instagram ve Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.


   

Kemancı Alise Juska-Savga projenin esin kaynağını anlatıyor 

“Baby Concerts projesinin esin kaynağı, en değerli dinleyicilerimiz olan kendi çocuklarımız. Küçük oğlum, Mozart’ın eserlerini yönetmek için oyuncağını yere atardı, küçük ayakları Çaykovski’nin bale müziği ile dans etmeye başlardı. Bu yaşta bir konseri canlı izleme şansı olmadığı için bu seçeneği biz yarattık. Bizim ilk dinleyicilerimiz ve eleştirmenlerimiz de kendi çocuklarımız. Mozart, Bach, Çaykovski, Brahms ve diğer bestecilerin en hareketli eserlerini tercih ediyorlar. Çocuklar, doğumlarından itibaren müzik ve dansın birbirinden ayrılamaz olduğunu bilir, özellikle bir eser gerçekten sizi kıpır kıpır yapıyorsa. Çocukların kendilerini özgür hissedebilecekleri, tamamen müziğe dahil olabilecekleri bir atmosfer yarattık. Dinlenmek, izlemek, dinlemek ve rahat etmek için minderlere oturabilir veya kendi koreografileriyle ortada dans edebilirler. Bu konserler sadece bir balerinle tanışmak için değil, onunla dans etmek için de bir fırsat sunuyor.”


BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20