HABER

Leipzig'a gidebilmesi için...

09.08.2019


Paylaş:

Bu sene İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lisans Viyola Bölümü'nden tam puan ile mezun olan Nora Heder, master eğitimini Hochschule für Musik und Theater "Felix Mendelssohn Bartholdy" Leipzig'de dünyaca ünlü viyolacı Tatjana Masurenko ile devam ettirecek.
 
Eğitimini sürdürebilmem için destek arayışında olan genç sanatçı ulaşmak isteyenler linkten kendisine ulaşabilirler.
 
 

Nora Heder
 
1997'de İstanbulda doğdu. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Aslı Erdal ile keman çalışmalarına başladı. 2010 yılında ise Ani İnci'nin viyola sınıfına kabul edildi. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile Beethoven Festivali kapsamında Berlin ve Bonn'da verdiği konserlerin yanı sıra CRR, Fulya Sanat, CKM, Süreyya Operası, Sabancı Üniversitesi Konser Salonu, Saint Esprit Kilisesi, All Saints Moda Kilisesi, Kadıköy Fransız Kilisesi, Beyoğlu Aynalıçeşme Kilisesi, UNİQ Hall, Kadir Has Üniversitesi, Haliç Kongre Merkezi, Salon İKSV, Zorlu PSM, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Konser Salonu, Barış Manço Kültür Merkezi, Yapı Kredi Loca ve Arsu Sanat gibi çeşitli konser salonlarında orkestra, solo ve oda müziği olarak çeşitli konserlerde yer aldı. 
 
2013 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nda çalmaya başlayan Heder, bu turne kapsamında Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu'nda verdiği konserlerin yanı sıra, Şanlıurfa ve Gaziantep'te konserler verdi. 2014 yılında CRR'de piyanist İslam Manafov'un katkılarıyla düzenlenen Çocuklar ve Gençlerle Müziğe yolculuk adlı konserde yer aldı. 
 
Katıldığı festivaller arasında ise Pera Uluslararası Müzik Festivali, Süreyya Operası Sesin yolculuğu, Bonn Beethoven Festivali, Lisbon Music Fest, Anadolu Efes Müzik Akademisi ve Klasik Keyifler yer alıyor. 
 
Eğitim süresi boyunca Rictor Noren, Atilla Aldemir, Efdal Altun, Matthias Maurer, Marco Misciagna, Michel Michalakakos, Lawrence Dutton, Mike Kelley, Igor Naidin, Dorukhan Doruk, Cem Önertürk, Rebekka Hartmann, Elizabeth Simkin, Önder Baloğlu, Tatjana Masurenko, Ellen Jewett, Odysseas Lavaris, Sheila Browne ve Garth Knox gibi müzisyenlerle hem solo hem de oda müziği alanında çalışma fırsatı buldu. 2014 yılında seçmeleri yapılan İstanbul Festival Orkestrası sınavını kazandı. 2013-2014 yılları arasında FİLMSO orkestrasında çaldı. 
 
2016 yılı Haziran ayında Caddebostan Kültür Merkezi'nde birincisi düzenlenen İstanbul Woodwind Festivali kapsamında oda müziği konserleri verdi. 2016 yılında Arda Ardaşes Agoşyan'ın Yönettiği Barok Masallar adlı oda orkestrasında çalmaya başladı. Yine aynı yıl Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası sınavını kazanarak 2016 yazında turneye çıkarak Portekiz ve İspanya'da en önemli konser salonlarında konserler verdi. 
 
2018 yazında her yıl Kapadokya'da düzenlenen Klasik Keyifler'e kabul edilerek çeşitli oda müziği ve solo alanında birçok profesyonel müzisyenle hem birlikte müzik yapma hem de çalışma fırsatı buldu. 2018 Mart ayında her yıl Edirne Rotary Kulübü'nün düzenlediği Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması'nda yaylı çalgılar dörtlüsü olan Obliviate Quartet'le birincilik ödülü ve aynı yıl Nisan ayında Mersin'de düzenlenen AKOB Ulusal Oda Müziği Yarışması'nda üçüncülük ödülü alarak bunu sürdürdü.
 
2019 yılının Nisan ayında ise Obliviate Quartet'le birlikte katıldığı, Ankara'da bu yıl ikincisi düzenlenen Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması’ndan ikincilik ödülünün sahibi oldu  3 yıldır İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası'nın viyola grup şefliğini üstlenene Heder, 2018-2019 sezonunda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Milli Reasürans Oda Orkestrası'nda yer aldı. Aynı zamanda 2018 Ekim ayından beri Aşkın Ensemble'ın bir üyesidir.  
 
İlk solo resitalini Barış Manço Kültür Merkezi’nde vermesinin yanı sıra daha sonra Arsu Sahne ve İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde de resital vererek bunu sürdürdü. Mezuniyet resitalini ise Saint Michel Jeanne D'arc Salonu'nda verdi. 
 
Nora Heder İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan 2019 Haziran ayında tam puanla mezun oldu.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20