HABER

26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

19.08.2019


Paylaş:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve kültür sanat turizmine önemli katkılar sağlayan “Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”, 1-18 Eylül 2019 tarihleri arasında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde ve Antalya EXPO’da izleyicilerin beğenisine sunulacak.  

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanatsal kalitesine, zengin repertuvarına, ulusal ve uluslararası sanatsal arenada ulaştığı başarılarına güvenle 1994 yılından beri kesintisiz her yıl düzenlediği “Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”nde bu yıl 3 opera, 1 klasik bale, 2 konser festival boyunca izlenebilecek.  

Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri tarafından sahnelendiği kentlerde kapalı gişe oynamış Carmen, Aida ve Troya operalarıyla Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği tarafından balenin tüm zarafetini sahneye taşıyacak Kuğu Gölü klasik balesi ve Ulusal Onursal Akademik Ukrayna Dansları 'Pavel Virsky Dans Topluluğu’nun folklorik temaları modern koreografileriyle sentezleyen muhteşem gösterileri festival boyunca izlenebilecek.

Festival kapanışına Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni, ünlü tenor Murat Karahan’ın seslendireceği “Murat Karahan Gala Konseri” damgasını vuracak.  Festivalin açılışı Bizet’in ünlü ve sevilen operası Carmen ile gerçekleştiriliyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, 1 ve 2 Eylül 2019, Pazar ve Pazartesi akşamları iki temsille Aspendos Antik Tiyatro’sunda sanatseverlerle buluşuyor. Muhteşem bir sanat şöleni olan Georges Bizet’in bu ünlü eserini yine ünlü bir isim, İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu eşliğinde sahnelenecek eserde Don José rolünü Efe Kışlalı, Escamillo rolünü Murat Güney, Carmen rolünü 1 Eylül 2019 akşamı Bolşoy Tiyatrosu Opera solisti Yulia Mazurova, 2 Eylül 2019 akşamı ise ünlü Rus mezzosoprano Anasstasia Boldyreva seslendirecek.

Fransız oyun yazarı Prosper Merimee’in aynı adlı kısa romanından sahneye uyarlanan Carmen operası Don Jose adlı bir muhafız çavuşunun Carmen adında bir çingene kızına olan ihtiraslı aşkını konu almaktadır.  Festival Çeyrek asırdır kültürlerarası bir köprü oluyor 

84 gün boyunca ABD ve Kanada’da büyük ilgi görerek 58 şehirde, 72 gösteriye imza atan Ulusal Onursal Akademik Ukrayna Dansları Pavel Virsky Dans Topluluğu renkli ve hareketli gösterini bu kez 4-5 Eylül 2019 akşamları 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali için sunacak.  

Ukrayna halk müziği ve danslarını temel alarak oluşturdukları hem geleneksel hem de yeni koreografik gösterileri “Dans Rüzgarları” ile sahnede olacak topluluk; 1959'da Dünya Barış Konseyi diploması, 1971'de yüksek akademik unvan sahibi olmuş Ukrayna’nın en prestijli sanat toplulukları arasında gösterilmektedir. Topluluk her yıl Vietnam, Kore, Çin, Küba, Avusturya, İngiltere, Kanada, ABD, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Brezilya, Arjantin, Venezüella, Portekiz, İsviçre, Danimarka, Andorra, Japonya gibi pek çok ülkede gösterilerini sahneleyerek dünyada da tanınan ve beğenilen performanslarıyla sanatsal yerini korumaktadır.  Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği’nden Kuğu Gölü

Ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını 2 perde olarak sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan ve klasik balenin en güzel örneği olan Kuğu Gölü balesi Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği tarafından sahnelenecek.  

Gerçek aşkın gücünün anlatıldığı P.I Çaykovski’nin ölümsüz bale yapıtı Kuğu Gölü, Prens Siegfried’in evliliğe henüz hazır olmamasına rağmen, onuruna verilen bir baloda annesinin dileğiyle bir eş seçmek zorunda kalmasını, ancak avlanmak üzere gittiği gölde, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu Prenses Odette’ye aşık olmasını konu almaktadır.  

1994 yılında kurulan Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği sayısız kez dünya sahnelerinde seyirci karşısına çıkarak kurallı bale geleneğini, estetiğini ve korunmasını misyon edinmiştir.  Aida operasıyla Aspendos’ta tarih tekrar canlanıyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından 12-13 Eylül akşamları iki kez sahnelenecek muhteşem Aida operası büyülü Aspendos’ta Antik Mısır'ı canlandıracak.  

Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida'nın imkansız aşkını anlatan eserin rejisörlüğünü
Vincenzo Grisostomi Travaglini, orkestra şefliğini ünlü İtalyan orkestra şefi Fabrizio Maria Carminati yapıyor.  Koro şefi Fabrizio Maria Carminati yönetiminde Ankara Devlet Opera ve Balesi Koro sanatçılarının da eşlik ettiği eserde Radames başrolünü 12 Eylül 2019 tarihinde ünlü tenor Murat Karahan, Aida başrolünü ünlü soprano Franceska Tiburzi, seslendirecek. 13 Eylül 2019 tarihinde ise Aida başrolünü Anna Nechaeva, Radames başrolünü Efe Kışlalı, Amneris rolünüyse her iki temsilde de ünlü soprano Anastasia Boldyreva seslendirecek.  


Troya'nın Antalya prömiyeri

Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliği’nde oluşturulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü muhteşem projesi Troya epik operası 16 Eylül 2019 tarihinde EXPO’da olacak.  

Geçen yıl ülkemizde ilan edilen "2018 Troya Yılı" nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün en özel ve büyük prodüksiyonu olan, ülkemizde büyük bir başarı elde ederek 20.000’den fazla izleyiciye ulaşan ve dünyanın en önemli ve en prestijli operalarından bir tanesi olan Bolşoy Tiyatrosu'nda da sahnelenerek dakikalarca ayakta alkışlanan Troya operası festival kapsamında izlenebilecek.

Türk sanatseverlerin büyük beğenisini kazanmakla kalmayarak ülkemiz sınırlarını aşarak, 300’ü aşkın sanatçı ve teknik ekibiyle Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi Volkan Ersoy’a ait.  

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un da Homeros’u canlandırdığı eser, tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir’li ozan Homeros’un kaleme aldığı İlyada destanını, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir dekor, ışık, ses, görüntü, renk, müzik ve dansın büyüsü ile sahneye taşıyor. Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi Hektor'u canlandıracak.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisiyle sahnede yer alacak. Eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.Gala konserinde tenor Murat Karahan sahnede!

Ünlü İtalyan şef Fabrizio Maria Carminati yönetiminde Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde ünlü tenor ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ile dünyaca ünlü solistlerin vereceği konser seçkin eserlerden hazırlanan özel repertuvarıyla Aspendos’ta unutulmaz bir gece yaşatarak festivalin kapanışını da gerçekleştirecek.  
Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Tarihçesi Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk opera/bale festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 1994 yılından bu yana Antalya’da bulunan iki bin yıllık Antik tiyatroda gerçekleştirilmektedir.  

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, başta Antalya kenti olmak üzere Akdeniz kıyı şeridi boyunca yoğun ilgi görmekte, her yıl 60.000 ‘e ulaşan yerli ve yabancı izleyicisi ile ülkemizin gözde festivallerinin başında gelmektedir. Başlangıcından bu yana, ülkemizin sanat turizmine getirdiği katkılarla da önemli bir konuma ulaşmıştır.

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin organize ettiği önemli sanat etkinliklerinden biri olan Aspendos Opera ve Bale Festivali; başlangıcından beş yıl sonra uluslararası kimliğe kavuşarak, her geçen yıl artan sanatsal kalitesi ile dünyanın önemli topluluklarının katılmak için sıraya girdikleri bir festival haline gelmiştir. Avrupa’nın saygın kuruluşları arasında olan Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA - European Festivals Association) kabul edilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, dünyadaki diğer festivallerle birlikte saygın yerini almıştır. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2015 yılında, dünyanın ilk ve tek “Kalite Yönetim Belgesi” ödülünü (TS-EN-ISO 9001: 2000) alan festivalidir.Aspendos Antik Tiyatrosu tüm temsiller 21:00’de başlar Genel Müdürlük gerekli hallerde programda değişiklik yapabilir.                   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20