HABER

Moskova'da Türk Müziği dinletisi

27.08.2019


Paylaş:

Türkiye’nin başat kültürel diplomasi kurumu olan Yunus Emre Enstitüsü, Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Devlet Çaykovski Konservatuarında gerçekleşen Uluslararası Müzik Festivali'nde "Türk Müziği Tanıtım Konseri" düzenledi. 

 

 

25 Ağustos’ta gerçekleşen ve dinleyicilerin büyük ilgi gösterdiği programda Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk Dünyası Müzik Topluluğu sanatçısı İrfan Gürdal ve ritim sanatçısı Şamil Ersöz sahne alırken, Türk dünyasının müzik aletlerinden dombıra, ıklıg, üç telli, kengirge ve Ssz dinleyicilere tanıtılarak Türk dünyası müziklerinden örnekler çalındı.

 

 

Dinleyiciler müzik aletlerine büyük ilgi gösterdi

 

Dinleyicilerin büyük merakla takip ettiği konserde, sanatçılarımız Türk dünyasının dombra, ıklıg, üç telli, kengirge ve saz gibi kendine has enstrümanlarını tanıtırken, Türk dünyası müziklerinden en güzel örnekler icra edildi.

 

Türk kültürünün önemli öğelerinden tasavvufi düşünce anlatılacak 
 

Moskova Devlet Çaykovski Konservatuvarı'nda faaliyetlerine devam edecek olan Yunus Emre Enstitüsü, 29 Ağustos tarihinde "Türk Tasavvuf Düşüncesi ve Ney Hakkında Konuşmalar" başlıklı bir sohbet programı gerçekleştirecek. Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Mustafa Tatçı ve yazar Leyla İpekçi’nin yanı sıra, Neyzen Hakan Alvan'ın katılımıyla Türk tasavvuf düşüncesine dair bir oturum düzenlenecek. Ayrıca, beraberinde Türk Tasavvuf Müziğinin başat enstrümanı olan ney icra edilecek ve katılımcılara tanıtılacak.

 

 

Yunus Emre Enstitüsü hakkında
 

Türkiye’nin uluslararası alanda tanınırlığını artırmak ve dünya üzerinde kültürel etkileşime katkı sağlamak için 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü çalışmalarını; kültürel diplomasi, kurumsal kapasite, bilim diplomasisi, kültürel etkileşim ve Türkçe öğretimi olmak üzere 5 ana eksen üzerinden yürütüyor. Enstitü bugün dünya genelinde 157 irtibat noktasına ulaştı.

www.yee.org.tr

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20