HABER

Türkiye'nin en genç caz piyanisti

07.10.2019


Paylaş:

Türkiye’nin en genç caz piyanisti Hakan Başar, 8 yaşından bu yana sürdürdüğü müzik yaşamında, 18 Ekim’de müzikseverlerle buluşacak olan On Top of the Roof adlı albümüyle zor olanı başardı. Bu ilk single, müzik dünyasının önde gelen isimlerinden Martin Hummel tarafından, kurucusu ve direktörü olduğu Ubuntu Music etiketiyle tüm dünyada çıkacak. Türkiye dağıtımını da Yeşim Akan’ın başkanı olduğu Equinox Music yapacak.

Hakan Başar’ın bu ilk albümünde başta Ferit Odman olmak üzere Halil Çağlar Serin, Kağan Yıldız, İmer Demirer gibi ustaların yanı sıra, Star Eyes adlı parçada babası Fahrettin Hakan Başar yer aldı. 2018 yılında stüdyoya girilen albüm, titizlikle seçilen eserler ile 2019 yılında tamamlandı.

On Top of the Roof, Spotify, Apple Music, iTunes Store, Deezer, Amazon, Amazon Music, YouTube ve Tidal dijital platformlarından da indirilebilecek. Single sonrasında aynı isimle çıkacak albümün tanıtım programı için de ilk konser 22 Ekim’de Pera Güzel Sanatlar Lisesi Sahnesi’nde, sonrasında ise  İngiltere’de Londra Caz Festivali’nde olacak.

Hakan Başar, caz piyano çalışmalarını sırasıyla; Noah Baerman, Bill Cunliffe, Andy LaVerne, Andrew  D. Gordon, Walter Norris, Bill Dobbins, Jeb Patton, David Berkman, Neil Olmstead, John Valerio, Clare Fisher gibi caz piyanistlerinin müfredatıyla yaptı. Sonrasında Michel Petrucciani, Oscar Peterson, Bill Evans, Keith Jarrett, Kenny Barron, Hank Jones, Tommy Flanagan, Sonny Clark, Thelonious Monk, Art Tatum, Dick Hyman, Scott Joplin transcription ve repertuvarıyla başta 5. Pera Müzik Festivali olmak üzere ilk konserini verdiğinde 10 yaşındaydı.

2017’de Türkiye’deki tüm elit caz festivallerinde çaldı. (24. İstanbul Caz Festivali, 27. Akbank Caz Festivali ve Ahmet Ertegün’ü Anma Gecesi vb) 2018 yılını album kayıtlarıyla geçiren Hakan Başar, 2019’da ise Akbank Sanat ve 26. İstanbul Caz Festivali gibi iki büyük konserin arasından bir inanılmazı gerçekleştirdi. Türkiye’den ilk defa bir caz müzisyeni İngiltere’den Ubuntu Music ile albüm, Amerika’dan caz efsanesi Ahmad Jamal’in de onayıyla eşi Laura Hess-Hay Jamal’in başkanı olduğu Ellora Management ile sanatçı menajerlik anlaşmalarını imzalayıp, bugüne kadar (ilk ve orta öğretim süresince) pek çok zor dersle mücadele ederek müzik çalışmalarına devam ettiği devlet okulundan mezun olduktan sonra, rotasını ilk konserini verdiği ve kendisini içtenlikle kucaklayan harika bir kuruma yani Pera Güzel Sanatlar Lisesi’ne çevirdi. Bu değerli kurumda öğrenimine ve müzik çalışmalarına özgürce devam ediyor.

Hakan Başar'ın bir başka sürprizi de önümüzdeki günlerde sizlerle olacak. Genç sanatçı, Yellow Jackets’ın davulcusu Will Kennedy  ve basçısı Jimmy Haslip ile yaptığı Hub Art (take 2) kaydını geçtiğimiz günlerde bitirdi. Kayıtlar düzenlenip, yeniden Ubuntu Music farkıyla dinleyenlerine sunulacak.   ​
 


 
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20