CD-DVD

Rameau tutkunlarının ilgileneceği bir opera kaydı: Zaïs

08.10.2019


Paylaş:

Jean-Philippe Rameau sevenlerin veya tutkunlarının, üstada ait kayıtların çoğalmasıyla iyice şımartılmaya başlandıklarına, bir önceki Rameau operası kaydı Naïs için yaptığımız yorumda (Bkz. Andante sayı 145) değinmiştik. Yıl geçmiyor ki en az iki ya da üç eseri ölümsüzleştirilmesin. 2018 yılına ait olan Naïs’ten dört yıl önce, 2014 yılında Versailles Şatosu Operası’nda kaydı yapıldıktan sonra, 2015 yılında piyasaya sürülen Zaïs bestecinin o döneme göre yaşlı sayılabileceği bir yaşta, Naïs’ten bir yıl önce (1748) bestelediği; dört perde, bir prologlu, kahramansal pastoral olarak tanımladığı bir yapıt. Döneminde çok az sahnelenen ve Gustav Leonhardt’ın ilk kaydını yaptığı, 1977 yılına kadar çekmecede unutulan Zaïs’in, Fransızların en ünlü ve de en iyi Barok müzik yorumcularından Christophe Rousset yönetimindeki Les Talens Lyriques ile gerçekleştirilen kaydı, şarkıcıların adlarını da eklediğinizde, raflarda bırakamayıp, edinmek isteyeceğiniz bir albüm.
 

Kaosu, diğer bir ifadeyle evrenin düzene girmeden önceki, biçimden yoksun, uyumsuz ve karışık durumunu anlatan, etkileyici, zengin uvertüründen başlamak üzere, Rameau’nun müziksel özelliklerinin tamamını kapsayan yapıdaki opera, Rokoko tarzının zirvelerinde dolaşıyor: renkli, süslemeli, dönem çalgılarının farklılaştırdığı, ışıltılı yapısıyla ilk notadan itibaren bestecinin adını verebildiğiniz bir yapıt.
 

Elimizin altındaki kaydın, uzunluğuna rağmen, insanı çeken yanı çok. Her şeyden önce sesler… Barok operalardaki yorumlarının rafineliğiyle tanıdığımız Sandrine Piau, Hava Elementi Tanrısı Zaïs’in baştan çıkarmaya çalıştığı çoban kızı Zélidie’nin ruhsal asaletini ve tutkusunu güzel yansıtıyor. Anlatım tarzı ve yorumuna berraklığın yanında derinlik de katmış. Zaïs rolünde Julian Prégardien, zarafeti ve duyarlılığıyla, biraz yavan da olsa, tatlı sesiyle ve yumuşaklığıyla dikkat çekiyor. Cinlerin kralı Oromazès’te Aimery Lefèvre, muhteşem. Amel Brahim-Djelloul Hava Perisi, Aşk Tanrıçası’nda renkli tarzıyla etkiliyor. Şarkıcıların yüksek niteliklerini bir yana koyacak olursak, Les Talens Lyriques orkestrasının performansıyla, Namur Oda Korosu’nun mükemmel yorumları bu versiyonu ön plana çekiyor. Christophe Rousset’nin tarzına alışık olmayanlar için bu sürüm fazlasıyla coşkulu gelebilir. Lakin Fransız şefin bir Barok ustası olduğu, renk vermedeki maharetinden ve notalardaki renkleri kullanışından, anlaşılıyor.
 

Versay Şatosu Operası’nda gerçekleştirilmiş olan kayıt, çok şık bir kitapçık formatında hazırlanmış, teknik olarak da çok başarılı. Rameau tutkunlarına koleksiyonlarını zenginleştirmek açısından tavsiye edilir. 
 

Jean-Philippe Rameau: Zaïs

Aparté - B00ZJ734YI(3CD), 2015

****

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20