CD-DVD

Blanc & Noir'den heyecan fırtınası!

09.10.2019


Paylaş:

Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’den oluşan Blanc & Noir, tanıdık eserlerle başlayıp bitirdiği CD’sinde beş değişik besteciyi bir araya getirirken, az kaydedilen üç eserle göze çarpıyor.

 

CD’nin açılışı tam bir “fırtına” gibi. Mozart’ın KV 448 İki Piyano İçin Sonat’ı, tutucu Mozart tutkunlarını yadırgatabilir. Burada neşeli, sade, hafif bir Mozart yok. Delice, dizginlenmesi zor bir heyecan var, ikili adeta trans hâlinde ve bir nefeste başlıyor ve bitiriyor ilk Allegro con spirit bölümünü. Pekineller’in çok daha düzenli, tipik ve zarif yorumuna bir antitez gibi. Blanc & Noir’in coşkusu, size içine çekiyor ve bırakmıyor. Nitekim ikinci bölümde de Blanc & Noir nüktedan, hareketlenmek üzere ve adeta haşarılık, oyunlarla dolu üçüncü bölümün habercisi. Ülkemizden iki farklı piyano ikilisinin böylesi ünlü bir eseri bu kadar farklı ama bu kadar da güzel yorumlaması büyük şans. Blanc & Noir’i Pekineller’le kıyaslayarak dinlemek Mozart yorumu açısından tartışılacak çok keyifli alanlar açıyor. Şu kesin ki Blanc & Noir Mozart’a büyük sevgi ve tutkuyla yaklaşıyor ve bu eseri onlardan dinlemek büyük keyif, hele de canlı bir performanslarını hiç kaçırmamalı.

 

CD çok akıllıca bir şekilde, az bilinen ve seslendirilen bir Moskowski eseriyle devam ediyor. Altı ülkenin portresinin çizildiği Op. 23 Yabancı Diyarlardan isimli eserde ikilinin aynı heyecanı devam ediyor. “Almanya”yı vakur ve ciddi tarif ederken çok rahat gibi gelmeyen ikili, “Rusya”nın keskin ve soğuk ritimlerinde çok daha kendilerini bulmuş. “Polonya” ve “Macaristan”da daha derin bir tuşe ve karanlık bir tonu tercih ederken, “İspanya” ve “İtalya”da dans edercesine jestleri, atakları ve değişik forte renkleri yakalamaları hayranlık uyandırıcı.

 

Rahmaninov ve Say’ın popüler eserleriyle bitmeden önce, kayıtta yine nadiren duyduğumuz ve koleksiyonerler için ilginç olacak bir eser var: Şostakoviç’in Op. 94 İki Piyano İçin Konçertino’su. Seçtikleri tempo Şostakoviç’in oğlu Maxim’le olan (ki eseri onun için bestelemiştir) kaydındaki adeta sinir bozucu, tempodan çok daha rafine ve kulağa doğru geliyor. Nitekim finale doğru giderken eserin değişimi bu şekilde daha iyi anlaşılıyor. Bu kayıt açısından Martha Argerich’in de yer aldığı CD, -ki eseri Argerich çok seviyor ve canlandırıyor- benim hâlâ favorim. Blanc & Noir’in artikülasyonu daha az ilginç sonuçlar vermiş. Yine de kıyaslaması bir kez daha zevkli. Tereddütsüz alınması gereken, üzerinde çok emek olan başarılı bir CD.

 

HANDS

Blanc & Noir Piyano İkilisi

Mozart, Moskowski, Şostakoviç, Rahmaninov, Say

A.K. Müzik, 2018

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20