CD-DVD

Unutulmuş bir Donizetti yapıtı

12.10.2019


Paylaş:

Donizetti’nin yoğun bir şekilde Rossini etkisinde bestelediği Il Borgomastro di Saardam operası dünya prömiyerini 1827 yılında yaptı. Eser ilk temsilinde başarı kazandıysa da diğer temsilleri pek sevilmedi ve uzun bir süre boyunca unutuldu.

 

Bu yapımda rejisör Davide Ferrario eseri oldukça hareketli bir şekilde sahneye koymuş. Stilize sahne düzeni ve projeksiyon, sanatçıların canlı oyunculuklarıyla, konudan koparmadan seyirciye çok güzel geçerken, ikinci perdede projeksiyonun dozu kaçıyor. Konuyla ilgili-ilgisiz birçok görüntü ve film, odağı başarılı solistlerden uzaklaştırıyor ve arka fonda yaşanan bu sürekli karmaşa bir süre sonra sıkıntı vermeye başlıyor. Ancak özellikle koronun sahnedeki başarılı yerleşimi ve oyunculukları bahsetmeye değer.

 

Zar Pietro rolündeki Giorgio Caoduro, doğru tekniğe sahip, natürel bir bariton; ses rengi çok sıcak ve güzel, tiz ve pes tonlarda aynı ölçüde sağlam ve bu repertuvarın en önemli özelliği olan temiz ajiliteler konusunda çok başarılı. Sempatik oyunculuğu ve müzikal söyleyişi de bahsettiğimiz diğer özellikleriyle bir araya gelince harika bir sanatçı portresi çıkıyor ortaya. Sadece Caoduro için bile bu DVD’yi almaya değer.

 

Marietta rolündeki soprano Irina Dubrovskaya, oldukça zor ajiliteleri olan partisini temiz ve güzel söylüyor. Eserde özellikle sopranoya bestelenen ajiliteler oldukça karmaşık ve gırtlağa oturması bakımından zor. Donizetti’nin daha sonraki bestelerine pek benzemiyor. Tiz notaları çok sağlam olan Dubrovskaya koloratur sopranolarda zaman zaman görülen bir alışkanlık olduğu üzere, orta tonları vücut desteksiz bırakıyor. Ancak sahnesi ve kendisi oldukça güzel.

 

Flimann rolündeki tenor Juan Francisco Gatell özellikle bel canto rollerinde uzmanlaşmış Arjantinli bir tenor. Çok güzel müzik cümleleri yapan Gatell, zor ve uzun nefes gerektiren frazları büyük bir ustalıkla söylüyor. Sahnesi çok sempatik ve canlı. Bu tür repertuvarda akla ilk gelecek tenorlardan biri olma yolunda.

 

Vambett rolündeki deneyimli sanatçı Andrea Concetti, partisini artık tecrübesi sayesinde söylüyor. Sesinde yılların verdiği yıpranma hissediliyor ve ajilitelerde tempo sıkıntısı yaşıyor. Fakat otoriter sahne duruşu ve rolünü benimsemesi sayesinde inandırıcı bir portre çiziyor.

 

Leforte rolündeki Pietro di Bianco’da prodüksiyondaki yan ama önemli rollerden birinde oldukça başarılı.

 

Şef Roberto Rizzi Brignoli solistlerini iyi takip ediyor ve enteresan müzikal nüanslar yakalayamasa da orkestrayı müziğe hâkim bir şekilde yönetiyor.


Gaetano Donizetti
Il Borgomastro di Saardam

Roberto Rizzi Brignoli (şef)

Orchestra Donizetti Opera

Dynamic, 2018

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20