AL DENTE

Ufuk Dördüncü: Vaçgeçilmez Mousse au Chocolat

14.10.2019


Paylaş:

Malzemeler
 

200 gr siyah çikolata (%55 veya %70 kakao içermeli)

4 adet yumurta (4 yumurtanın beyazı ve 1 adedin sarısı)

2 çorba kaşığı şeker

80 ml yarım yağlı süt
 

Tarif
 

Yumurtalar buzdolabından çıkarılıp, 170 gr çikolata doğranarak ya da kırılarak bir kaba koyulur. Süt küçük bir tencerede ocağa konulur, kaynama derecesine gelmeden ateşten alınıp çikolataların üzerine dökülür. Çikolata ve süt yumuşak ve parlak bir kıvama gelene dek karıştırılır. Soğuması için 15 dakika bir kenarda bekletilir.
 

Yumurtaların beyazları ve sarıları ayrı kullanılacağı için, 4 adet yumurtanın beyazı ve 1 adet sarısı ayrılır. Ayrılan beyazların bulunduğu kaba bir tutam tuz katılır ve katı bir köpük kıvamına gelene dek çırpılır, ancak çok katı olursa çalışma zorlaşabilir, katı olmaması için dikkat edilir.
 

Tarifin en ince detayı olan kısımda; 2 çorba kaşığı şeker yapılmış olunan beyaz mousse'a fazla zedelemeden eklenir, hiç durmadan karıştırmaya devam edilir.
 

Ardından bir kenara ayrılan 1 adet yumurta sarısı da karışıma eklenir ve çok az karıştırılır. Bu karışımın 1/4'ini çikolatanın üzerine eklenir, mousse'un kıvamını yumuşatılır ve geri kalan mousse'u da çok dikkatli karıştırılarak çikolataya yavaş yavaş eklenir.
 

Tüm karışım fazla beklemeden, servis için çok daha kolay ve hoş olduğu için cam bardaklara koyulur. Karışımın iyice oturması ve içlerinde hava kabarcığı kalmaması için bardaklar dikkatlice masaya vurulur.
 

Kalan çikolata ile; bıçak yardımıyla güzel formlar oluşturarak mousse'ların üzerini süslenir. Bardakların üzeri şeffaf koruyucu film ile kapatılarak buzdolabında en az 3 en fazla 48 saat bekletilir.
 

Bu tarifi tam olarak başarmak isterseniz; çikolataların ne soğuk ne de sıcak, 40° C civarında olmasına özen göstermek gerekir. Eğer mousse'un biraz daha yapışkan olması istersenirse çikolataya oda sıcaklığında 40 gr tereyağ eklenebilir. 

Önemli not
 

Yemek yapmak ve paylaşmak aşk ve sevgi işi... Bu tarifi yaparken içine ne kadar sevgi ve aşk eklerseniz; o kadar sevilerek tadılacak ve verdiğiniz sevgi size geri dönecektir, unutmayın!
 

Tavsiye edilen müzik
 

Her bir kaşık için Sergei Rahmaninov Elegie Op. 3 No. 1

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20