AL DENTE

Tuncay Yılmaz: Tuncay'ın 'Paella'sı

14.10.2019


Paylaş:

Malzemeler

 

1 fincan zeytinyağı

1 çay kaşığı safran

5-8 diş sarımsak

2 su bardağı pirinç

2 su bardağı su

1 şeker kaşığı kaya tuzu

400-500 gr balık ürünlerinden: Kalamar, karides, ahtapot, midye ve kum midyesi

 

Tarif

 

İnce ince kıyılan sarımsaklar tavaya (Henüz orijinal Paella tavası henüz alamadım ancak sıradan bir tava da sonuç veriyor) koyulur, zeytinyağında hafifçe öldürüldükten sonra; kalamar, karides ve ahtapot parçaları eklenerek hafif ateşte az pişirilir. Ardından pirinç ve su ilave edilir ve ocağın ateşi yükseltilir, üzerine safran ve tuz atılırak güzelce karıştırılır. Daha sonra bu karışıma midye ve kum midyeleri ilave olur. (Bu yemeği yapmadan önce kum midyelerinin son derece iyi yıkanarak temizlenmesi gerekir. Kum midyeleri kaynar suda 2 dakika bekletildikten sonra açılır ve soğuk suyla yıkanır.)

 

Yemek suyunu iyice çektikten sonra tavanın kapağı kapanır ve ateş en düşüğe indirilerek kısık ateşte yaklaşık 10-15 dakika pişirilir, ancak bu esnada kapak hiç açılmaz ve yemeğin kendi buharıyla pişmesi sağlanır.

 

Tavsiye edilen müzik

 

Sir Adrian Boult idaresindeki Londra Filarmoni Orkestrası'ndan Elgar'ın Keman Konçertosu ya da değerli keman sanatçısı Ida Haendel'den Bach'ın Re minör Partitası'ndan Chaconne adlı eserini dinlemenizi tavsiye ederim.

 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20