AL DENTE

Caner Akgün: Kedi Batmaz

14.10.2019


Paylaş:

Malzemeler

 

2 su bardağı su

1 su bardağı mısır unu

1 su bardağı keş

2 çorba kaşığı tereyağ

1 çorba kaşığı sıvı yağ

1 tatlı kaşığı tuz

 

Tarif

 

Tencerede kaynayan suyun içerisine 1 çorba kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı tuz eklenir. Ardından 1 su bardağı mısır unu suya yavaşça ilave edilerek yaklaşık 15 dakika kadar hamur olana dek karıştırılır.

 

Hazırlanan hamur genişçe bir tabağa yayılarak 10 dakika dinlendirilir. Küçük bir kaşık yardımıyla parçalara ayırıp servis edilmek istenen şekil verilir.

 

Kalıp halinde olan keş rendelenir. 2 çorba kaşığı tereyağı bir tavada eritilir ve rendelenen keş ilave edilerek kızartılır.

 

Kızaran keş hazırlanan hamurun üzerine dökülür. Afiyetle yiyeceğiniz bir lezzet sizi beliyor!

 

 

Not: Bazı tarifler ciğer veya ceviz ile tavsiye ediliyor. Ben tarifimde Bolu'nun yöresel tadı olan keşi kullanıyorum. Malzemelerin miktarı, hazırlamayı düşündüğünüz kişi sayısına göre değişim göstermektedir. Yapmayı tecrübe ettikçe kendi miktarınızı keşfedeceksiniz kuşkusuz.

 

 

Tavsiye edilen müzik

 

Keşin çıtır çıtır olmuş haliyle, hamurun damakta bıraktığı yumuşak his bir kontrast oluşturuyor. Doğayla iç içe kalmışlığı da üzerine ekleyerek, bu dinamikleri müziğinde ustalıkla birleştiren Vivaldi benim için tek tercih oluyor... Antonio Vivaldi'nin The Four Seasons isimli eserini damağınızdaki tat değişimleriyle dinlemenizi tavsiye ederim.

 

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20