HABER

Cihat Aşkın'ın elinde yeniden hayat buluyor

06.11.2019


Paylaş:

Hakan Şensoy ve Cihat Aşkın’ın birlikte verecekleri konserle yeniden hayat bulan keman 40 senedir ilk defa çalınacak.
 
Kemanıyla sık sık Atatürk’ün huzurunda Tosca’dan E lucevan le stelle adlı aryayı çalan Enver Kapelman’ın kemanı ölümünden 40 yıl sonra hayat buluyor.
 
10 Kasım’da İzmir’de düzenlenecek olan Atatürk’ü Anma Konseri’nde "Atatürk’e çalan keman"ı tekrar canlandıracak olan Cihat Aşkın’ın, Hakan Şensoy idaresindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde vereceği konser TRT'den canlı olarak yayınlanacak.
 
Mehmet Tangör tarafından onarılan ve satın alınan keman, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy’a hediye edilmiştir.
 
 
Enver Kapelman kimdir?
 
Türk keman okulunun ilk temsilcilerinden biri olan Enver Kapelman 1903 de İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik hayatına Musiki Humayun’da başladı ve çok kısa zamanda – daha sonra Atatürk tarafından Ankara’ya nakledilen – Rıyaseti Cumhur Orkestrası’nda görev aldı. Atatürk’ün hiçbir zaman yanından ayırmadığı kemancı Enver Kapelman, Atatürk’ün özel orkestrasının baş kemancılığını üstlendi. Sanatçıyı tanıdığında Atatürk “Senin soyadın Kapelman olsun, Alman orkestra şefi Pretorius’un sana “Orkestra Adamı” yani Kapelman diye hitap ettiğini duydum.” dedi. Bu tarihten sonra Kapelman aynı zamanda Atatürk’ün özel oda orkestrasının baş kemancısı oldu.
 
Enver Kapelman Ankara Devlet Konservatuvarı'ndaki öğretim görevinin yanı sıra sayısız solo ve oda müziği konserleri verdi. 1955’te Rıyaseti Cumhur Orkestrası’ndan emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen sanatçı İstanbul Devlet Opera Orkestrası’nın kurucu orkestra üyeleri arasında yerini aldı ve son nefesine kadar çok sevdiği müzik çalışmalarına devam etti. Sanatçı 1980 yılında vefat etti.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20