HABER

MİAM Electroacoustic

06.11.2019


Paylaş:

İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi MİAM öğrencilerinin çalışmalarından oluşan MİAM Electroacoustic adını taşıyan albüm Lila Müzik’ten yayınlandı.
 

Albümde MİAM’da eğitim gören Emre Malikler, Ekin Cengizkan, Zeynep Özcan, Sabina Khujaeva, Laçin Şahin, Gökalp Kanatsız, Meltem Ural, Anıl Bozkırlı, Bartu Çankaya, Mehmet Korkmaz, Safa Kocaoğlu, Fulya Uçanok, Ozan Özvatan ve Mirko Ettore D'Agostino’nun 14 eseri dinleyiciyle buluşuyor.
 

Dinleyiciye elektroakustik kompozisyonlardan bir izlenim sunmak, sanatçılara ve müzik üretimine katkı sağlamak amacıyla yayınlanan albüm, MİAM’ın destekçisi ve kurucularından olan Dr. Erol Üçer'e ithaf edildi. Albümün sanat yönetmenliğini Dr. Reuben de Lautour yaptı.
 

MİAM, müzik alanında ihtiyaç duyulan çağdaş müzik eğitimine yön vermek amacıyla 1999 yılında, dönemin rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer öncülüğünde, Prof. Dr. Kamran İnce ve Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın eşbaşkanlığında kurulmuştu. Merkez, ses mühendisliği, kompozisyon, müzik teorisi, performans, müzikoloji, etnomüzikoloji, müzik işletmeciliği ve yönetimi gibi uzmanlık alanlarının yanı sıra, son yıllarda sonik sanatlar alanında da bir çok ürün vermektedir.
 

Uzun bir süre MİAM’da görev yapan ve şu anda Yeni Zellanda Canterbury Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Dr. Reuben de Lautour albüm için şunları söylüyor: “Bu çalışma MİAM kanalıyla Türkiye’den uluslararası müzik dünyasına uzanan birikimin önemli bir parçasıdır. Bu bestelerin özgün olan tarafları ve onları bir araya getiren ortak noktalar nelerdir? CD’deki çalışmalar, İstanbul şehrinin ses özelliklerinin asıl somutlaştırıyor diye sorarsanız, şunları söyleyebiliriz: Bu CD’deki çalışmalarda İstanbul’daki günlük hayata dair belirgin referanslar azdır; mahalle ve topluluklara ait ses dünyaları, Boğaz’ın kalabalık titreşimleri ya da pazarın yaygarasına dair çalışmalar ise bulunmamaktadır. Genel olarak bu albüm, içinde yaşadıkları gündelik ses ortamına basmakalıp sonik methiyeler düzmekten kaçınmayı tercih eden ve bu dünyalarla kendi sonic deneyimleri ve etkileşimleri arasında uzlaşı kurarak incelikli bir yaklaşımı benimseyen bestecilere bir övgü niteliğindedir. CD’deki çalışmalar ortak bir tarza sahip midir, İstanbul şehrinin hangi ses özelliklerini yansıtmaktadır gibi sorulara gelince, yanıtların ne olduğuna eninde sonunda her dinleyici ve her besteci kendisi karar verecektir.
 

Lila Müzik’ten çıkan MİAM Electroacoustik albününün tasarımı Gözde Oral’a ait, albüm önümüzdeki günlerde elektronik ortamda da yayınlanacak.


Satın almak için tıklayınız

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20